Wyświetlaczecze dla każdego obszaru zastosowań

Wyświetlaczecze już dawno stały się częścią naszego codziennego życia - zarówno w pracy, jak i w domu. Wszędzie za pośrednictwem wyświetlaczy otrzymujemy najróżniejsze informacje: najnowsze oferty, infotainment, ale także prezentacje firm i projektów oraz treści seminariów i szkoleń.

Treść

Dla prawie każdego obszaru zastosowań istnieją odpowiednie rozwiązania w zakresie wyświetlaczy. Mamy wyświetlacze dla każdego obszaru zastosowań i w każdym przedziale cenowym.

samsung-flip-business-16-9

Wyświetlaczecze - Najczęstsze scenariusze zastosowań

  • Terminale informacyjne (np. w gabinetach lekarskich, lobby hotelowym)
  • Interaktywne wyświetlacze (np. do pracy zespołowej w biurach i szkołach)
  • Ekran reklamowy / ściana wideo (np. POS, POI)
  • System naprowadzania (np. targi, muzea, szkoły)
  • Tablice informacyjne (np. centra handlowe, lotniska)
  • System rezerwacji pokoi (np. hotele, firmy)

Co jest ważne przy zakupie wyświetlacza?

Jeśli już wiesz, jak i gdzie chcesz używać wyświetlaczy, to orientacja jest stosunkowo łatwa. Jest tylko kilka wskazówek i ważnych cech technicznych wyświetlaczy, którymi chcielibyśmy się z Tobą podzielić, a które powinieneś koniecznie znać.

Rozdzielczość wyświetlacza Grafika

Jasność

Jasność wyświetlacza jest co najmniej tak samo ważna jak jego rozdzielczość obrazu. Podobnie jak w przypadku monitorów, wyraża się ją w kandelach (cd/m²), lub rzadziej w nitach (nit). Wartość obu jednostek miary jest taka sama. Oznacza to, że 500 cd/m² odpowiada 500 Nit i odwrotnie.

To, jak jasny musi być wyświetlacz, zależy od tego, gdzie chcesz go używać i jak silne jest światło otoczenia.

Intensywność światła
Zastosowanie
ok. 350-450cd/m²Pomieszczenia o regulowanych warunkach oświetleniowych
od 500 cd/m²Normalne warunki oświetleniowe otoczenia
ok. 700 cd/m²Silne światło otoczenia, ale bez bezpośredniego światła słonecznego (np. hala recepcyjna)
od 700 cd/m²Bardzo jasne otoczenie, bezpośrednie światło słoneczne (np. witryna sklepowa, plener)

Kontrast

Kiedy mówimy o kontraście, w większości przypadków mamy na myśli kontrast jasności , a dokładniej: stosunek między najciemniejszym a najjaśniejszym punktem obrazu. Im większy ten stosunek, tym obraz wydaje nam się atrakcyjniejszy i ostrzejszy.

Na większości wyświetlaczy kontrast mieści się w zakresie czterocyfrowym. Popularne wartości to na przykład 3 000:1 i 5 000:1. Ogólnie rzecz biorąc, wiele wyświetlaczy jest porównywalnych pod względem kontrastu. Zarówno wyświetlacze z kontrastem 3 000:1, jak i wyświetlacze z kontrastem 5 000:1 pokazują bardzo podobny, solidny obraz.


Stabilność kąta widzenia

Stabilność kąta widzenia to właściwość paneli wyświetlających, która odnosi się do maksymalnego możliwego kąta widzenia, pod którym wyświetlany obraz może być pokazany widzowi z niewielką lub żadną utratą jakości obrazu. Im większy ten kąt, tym słabsza utrata jakości w zakresie odwzorowania kolorów i jasności.

Wyświetlaczecze o stabilnych kątach widzenia mają zazwyczaj maksymalny kąt widzenia w płaszczyźnie poziomej wynoszący od 160 do nieco poniżej 180 stopni.

Wydanie w czasie rzeczywistym

Dopuszczenie do pracy to przydatność wyświetlacza do pracy ciągłej. Na specyfikację w tym zakresie składa się maksymalna liczba godzin w ciągu doby w stosunku do czasu trwania tygodnia.

Z reguły wyświetlaczeprzeznaczone są do zastosowań profesjonalnych, do pracy ciągłej 24/7, 16/7 lub 12/7 . Oczywiście można znaleźć również inne specyfikacje, takie jak 10/7. W naszej tabeli znajdziesz typowe czasy pracy dla danego czasu pracy.

Wydanie w czasie rzeczywistym
Najlepiej nadaje się do
24/7Używanie przez całą dobę
16/7Używanie poza jednym dniem roboczym
12/7Wdrożenie w godzinach pracy

Połączenia

Do najczęściej stosowanych połączeń wyświetlaczy należą HDMI, DVI, DisplayPort i VGA. Złącze HDMI jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywane w praktyce. Wynika to z faktu, że standard transmisji złącza HDMI jest przeznaczony do jednoczesnej transmisji sygnału audio i wideo. Ponadto standard HDMI obsługuje również transmisję treści w rozdzielczości 4K. Alternatywnie można skorzystać z nowoczesnego połączenia DisplayPort, jeśli jest ono dostępne.

DVI i VGA są czystymi połączeniami wideo. Dodatkowo, przekaz przez VGA jest tylko analogowy, dlatego należy raczej skorzystać z połączenia HDMI.

Dodatkowe połączenia to interfejsy dla zewnętrznych systemów sterowania, takie jak interfejsy RJ-45 (LAN) i RS-232. Często monitory posiadają również wyjście jack 3,5 mm oraz jeden lub więcej portów USB.

Montaż

Zazwyczaj istnieją różne opcje montażu wyświetlacza: Można zainstalować wyświetlacz na uchwycie ściennym, na uchwycie sufitowym lub na stojaku do wyświetlania. W zależności od obszaru zastosowania i sytuacji w pomieszczeniu można wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Interaktywne wyświetlacze dotykowe: praca w klasie i sali konferencyjnej

Wyświetlaczecze dotykowe to ekrany, które wyposażone są w powierzchnię wrażliwą na dotyk, umożliwiającą wygodną obsługę aplikacji wyświetlanych na ekranie. Zaletą takich wyświetlaczy jest to, że można je obsługiwać wyłącznie za pomocą dotyku palca (lub rysika).

Ponadto wyświetlacze doty kowe często są dodatkowo wyposażone w zaawansowane dotykowe interfejsy użytkownika, dzięki czemu ich obsługa przez kilku użytkowników jednocześnie staje się dziecinnie prosta. Istnieje kilka technologii dotykowych, które mogą być stosowane w wyświetlaczach dotykowych. W sektorze profesjonalnych wyświetlaczy wielkoformatowych są to głównie technologia IR oraz technologia dotyku pojemnościowego.

Pojemnościowewyświetlacze doty kowe są generalnie lepsze i bardziej precyzyjne w sterowaniu niż wyświetlacze IR. Są one jednak również droższe i nie są jeszcze tak rozpowszechnione. Wyświetlaczecze dotykowe są interesujące i praktyczne zarówno dla edukacji, jak i biznesu. W obu otwierają przestrzeń do lepszej współpracy, a tym samym do szybszego przekazywania wiedzy. Najlepszym tego przykładem jest Samsung Flip.

Wyświetlaczecze ścienne wideo: najlepsze rozwiązanie przyciągające wzrok

Wyświetlaczecze ścian wideo najlepiej przyciągają wzrok. Dlatego też są preferowane w digital signage. Tutaj kilka wyświetlaczy łączy się w większą powierzchnię wyświetlania, którą można wypełnić dowolną treścią: Grafiką, filmami lub animacjami.

Nierzadko wyświetlacze videowall posiadają zintegrowane odtwarzacze signage, funkcje do wygodnego zarządzania treścią i różne inne funkcje do indywidualnego dostosowania na miejscu.

Przekątna ekranu: jakie rozmiary wyświetlacza są dostępne?

Przekątna ekranu mówi o tym, jak duży jest wyświetlacz. Zwykle podaje się ją w calach lub, rzadziej, w centymetrach. Przekątna ekranu mniejszych wyświetlaczy zaczyna się od 10 cali, większych - od około 55 cali. W zależności od tego, gdzie i do czego chcemy używać wyświetlacza, możemy zdecydować się na odpowiednią wielkość wyświetla cza.

Wyświetlaczecze o przekątnej poniżej 55 cali są idealne do zastosowania w niemal każdym pomieszczeniu, od małej recepcji po salę konferencyjną lub biuro. Wyświetlaczecze o przekątnej powyżej 55 cali są bardziej odpowiednie do większych pomieszczeń, takich jak sale konferencyjne, klasy, sale wykładowe lub większe recepcje w hotelach. Wyświetlaczecze o dużych przekątnych są również preferowane od mniejszych w przypadku digital signage w punktach sprzedaży.

Nietypowe są monitory o przekątnej ekranu mniejszej niż 32 cale. Najczęściej występują one w formie stoisk informacyjnych w słupach lub obudowach do montażu poziomego lub pionowego. Wyświetlaczecze informacyjne doskonale nadają się jako nośniki informacji dla klientów, pracowników i pacjentów.

Typowe przekątne ekranów dla wyświetlaczy

Przekątna obrazu w calach
Przekątna ekranu w centymetrach
32"81 cm
42"107 cm
55"140 cm
65"165 cm
75"191 cm
85"216 cm

Typ panelu dla wyświetlaczy: który jest najlepszy?

W monitorach stosowane są różne rodzaje paneli, ale najpopularniejsze stały się panele LCD (Liquid Crystal Display) z technologią IPS. W porównaniu z panelami TN, które są częściej stosowane w monitorach, technologia IP S charakteryzuje się wysokim kontrastem, wiernością kolorów i przede wszystkim bardzo dobrą stabilnością kątów widzenia.

Wyświetlaczecze z technologią OLED wyczarowują również obraz o bardzo wysokim kontraście. W tym przypadku obraz jest generowany za pomocą organicznych diod elektroluminescencyjnych. Jakość obrazu tych wyświetlaczy jest znakomita! Ponadto dzięki technologii OLED głębokość obudowy jest bardzo mała. Dlatego można je bardzo stylowo wkomponować w niemal każde pomieszczenie. Jednak obecnie są one dostępne tylko jako wyświetlacze do prezentacji i signage, ale nie jako wyświetlacze dotykowe.

Uchwyty do wyświetlania: Do łatwego montażu wyświetlacza

Wyświetlaczecze mogą być montowane na różne sposoby. Do najczęściej spotykanych rodzajów montażu należy na przykład montaż za pomocą uchwytu ściennego, na stojaku ekspozycyjnym lub za pomocą uchwytu sufitowego.

Właściwe akcesoria dla Twojego wyświetlacza