Obliczanie powierzchni projekcyjnej
Nasze projektory
Kalkulator powierzchni projekcji
Odległość projektora
Podczas instalacji projektora należy wziąć pod uwagę różne rzeczy. Jedną z nich jest odległość między projektorem a ekranem. Ma to zasadniczy wpływ na wielkość obrazu. Wielkość obrazu wpływa również na wybór wielkości ekranu.
Oczywiście najpierw należy wziąć pod uwagę przestrzeń dostępną dla ekranu i projektora. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest to, że odległość między projektorami nie zawsze jest taka sama jak odległość między siedzeniami. Często na drodze znajdują się przeszkody, np. lampa sufitowa, które utrudniają montaż.
W takim przypadku albo potrzebny jest projektor wyposażony w mocną optykę telezoom, który można umieścić za widownią lub przeszkodą na suficie. Można też wybrać mniejszą odległość i umieścić projektory przed przeszkodą na suficie. W tym przypadku dobrym wyborem są projektory o krótkim rzucie, np. mogą one osiągnąć normalną wielkość obrazu przy połowie zwykłej odległości. W przypadku projektora ze standardową optyką trzeba jednak zamontować projektory w optymalnej odległości.
Jeśli posiadasz wysokiej jakości projektor do kina domowego, zazwyczaj nie masz problemów z odległością projektora, ponieważ obiektywy są bardzo elastyczne. Stosowane tu obiektywy zmiennoogniskowe są często wyposażone w zoom 1,8x do 2,1x. Daje to możliwość zmiany wielkości obrazu przy stałej odległości lub elastycznego dostosowania odległości do ekranu.
Szczególnie w przypadku większych salonów daje to możliwość bardzo dobrego dostosowania punktu umieszczenia do warunków przestrzennych. Oprócz dobrego obiektywu zmiennoogniskowego, który często posiadają projektory do kina domowego, często posiadają również funkcję lens shift. Dzięki lens shift można przesuwać obraz w pionie i poziomie. Pozwala to na znacznie łatwiejsze i bardziej elastyczne dostosowanie projekcji w porównaniu do projektorów bez lens shift.




Jeśli projektor ma być używany w salach imprezowych, muzeach lub dużych salach konferencyjnych, często należy postawić mu specjalne wymagania. Na przykład projektor może być zmuszony do umieszczenia go w odległości kilku metrów od ekranu lub bezpośrednio przed nim.
Aby spełnić te wymagania, można zastosować projektor z wymiennymi obiektywami. W przypadku tych projektorów można wymieniać obiektyw. W zależności od zastosowania można użyć obiektywu typu tele-zoom, obiektywu standardowego lub obiektywu o krótkim rzucie i w ten sposób elastycznie dopasować projektor do okoliczności. Jeśli już zdecydowałeś się na projektor lub chciałbyś porównać urządzenia, to skorzystaj z naszego kalkulatora powierzchni projekcyjnej. Za jego pomocą możesz określić odległość i wielkość obrazu dla każdego projektora.
Szczególną uwagę na odległość między projektorem a ekranem należy zwrócić w przypadku konieczności przemieszczania się między projektorem a ekranem. Tak może być na przykład, gdy projektor jest zawieszony w restauracji, a goście przechodzą przed ekranem.
Dzieje się tak również w przypadku gier ruchowych lub w przypadku zastosowania w symulatorach (golfa). W przypadku projektorów ze standardowym obiektywem istnieje ryzyko poruszania się w stożku światła projektora i tym samym rzucania cienia na ekran. Z tego powodu do takich zastosowań szczególnie nadają się urządzenia z optyką o krótkim lub ultrakrótkimrzucie. Przy zastosowaniu takich obiektywów odległość projektora od ekranu jest znacznie mniejsza. Pozwala to na swobodniejsze poruszanie się za, pod i przed projektorem bez rzucania cienia na ekran.
Ekrany projekcyjne
Ekrany mobilne, ekrany stacjonarne lub farba do ekranów - istnieje wiele sposobów na stworzenie powierzchni projekcyjnej. W dalszej części chcielibyśmy zaproponować trzy produkty do stworzenia optymalnej powierzchni projekcyjnej.
Uzyskanie optymalnej projekcji
Aby uzyskać optymalną projekcję, należy odpowiednio przygotować powierzchnię projekcyjną. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim konwencjonalnej ściany, jeśli nie chcemy stosować ekranu.
Farba na płótnie
Jeżeli zwykła ściana ma zostać przekształcona w projektor, należy spełnić kilka warunków. Jeśli ściana jest pokryta tapetą, należy ją wcześniej usunąć. Tynk nie może być również zbyt chropowaty, ponieważ wpływa to na wynik projekcji. W takim przypadku powierzchnia musi być szlifowana gładko za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Po przygotowaniu ściany, malujemy ją podkładem, który zapewnia doskonałe trzymanie farby. W przypadku farb projekcyjnych screen goo na powierzchnię 4,6 m2 potrzeba 1 litr farby.
Zarówno podkład, jak i właściwa farba projekcyjna powinny być nakładane w dwóch warstwach. Sama aplikacja powinna odbywać się za pomocą wałka lub pistoletu natryskowego. Należy unikać malowania pędzlem, ponieważ ślady malowania są bardzo widoczne podczas projekcji. Aby uzyskać optymalny efekt, powierzchnia musi dobrze wyschnąć. Następnie na podkład można nałożyć właściwąfarbę projekcyjną. Obowiązuje tu taka sama procedura jak przy malowaniu farbą podkładową.
Ekrany klasyczne
Oczywiście można też zastosować klasyczny ekran projekcyjny. W naszej ofercie znajdziesz różne możliwości ustawienia ekranu projekcyjnego, zarówno mobilnego, jak i stacjonarnego. Jeśli ze względów optycznych nie chcemy obejść się bez ekranu, rozwiązanie z ekranem może być korzystną alternatywą. Wybór ekranów jest dziś tak duży, że do każdego zastosowania można znaleźć odpowiedni model. Czy to ekran zwijany, czy ekran z napędem do instalacji stałej, czy też ekran na statywie lub mobilny do zastosowań przenośnych.
Optymalnym rozwiązaniem jest ekran ramowy ze względu na jego doskonałą płaskość. Dzięki naciągnięciu na wszystkie cztery strony ekranu, tkanina pozostaje napięta nawet przez długi czas. W porównaniu z ekranem z napędem lub manualnym, ekran ramowy nie może być łatwo ukryty, gdy nie jest używany. Jest to często powód, dla którego jest on częściej stosowany w pomieszczeniu kina domowego.