schule_beamer

Przewodnik zakupu projektora szkolnego

Projektory przetestowane przez ekspertów - Nasz przewodnik po zakupach pozwoli Ci zaoszczędzić czas przy wyborze odpowiedniego projektora do szkoły lub na uczelnię.

Jak znaleźć odpowiedni projektor do prezentacji

Tutaj wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć o projektorach dla instytucji edukacyjnych - nie więcej, nie mniej! Tylko istotne know-how i wskazówki ekspertów od technologii edukacyjnych.

Dla klientów publicznych oferujemy specjalne warunki: faktura z odroczonym terminem płatności.

Treść

Projektory do każdego pomieszczenia - od klasy do sali wykładowej

beamer_hoersaele

Sale wykładowe

Jasne rzutniki instalacyjne to najlepszy wybór do zastosowania w sali wykładowej. Z jednej strony projektory te można zamontować pod sufitem za pomocą uchwytu sufitowego - pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca. Po drugie, beamery instalacyjne są zwykle tak jasne, że mogą wyświetlać jasny obraz nawet w oświetlonych pomieszczeniach.
beamer_klassenzimmer

Sala lekcyjna

W zależności od wielkości sali lekcyjnej można tu zastosować zarówno projektory krótko i ultrakrótko dystansowe, jak i projektory instalacyjne. Do multimedialnego i jednocześnie interaktywnego projektowania lekcji najlepiej nadają się projektory interaktywne w połączeniu z tablicą.
beamer_mehrklassenzimmer

Kilka sal lekcyjnych

Do mobilnego użytku w zmieniających się klasach, projektory powinny mieć następujące cechy: powinny być kompaktowe i jasne. Dodatkowe funkcje upraszczają obsługę lub sprawiają, że projektor jest szybciej gotowy do użycia. Praktyczne, a więc i popularne funkcje to np. bezpośrednie wyłączanie zasilania do szybkiego wyłączania projektora oraz zintegrowany odtwarzacz multimedialny do odtwarzania niezależnego od urządzenia odtwarzającego.

Projektory do szkoły dostępne są również w wersji z WLAN. Dzięki temu można bezprzewodowo przesyłać do projektora różne treści z notebooka lub urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Wszystkiego, czego potrzebujesz, dowiesz się w naszym przewodniku zakupu projektorów WLAN.

schule_beamer

Wszystkie zalety - projektory w placówkach oświatowych

 • Nauczanie interaktywne
 • Prezentacja multimedialna
 • Zawartość wielokrotnego użytku
 • Modyfikowalność treści
 • Oszczędność czasu
 • Projektory i urządzenia do odtwarzania
 • Zastępuje wózek telewizyjny
 • Prezentacja bez papieru

To jest ważne przed zakupem ekranu projekcyjnego

Zanim zdecydujesz się na zakup ekranu projekcyjnego, powinieneś wziąć pod uwagę te trzy czynniki:

Wielkość pomieszczenia

Do każdego pomieszczenia można dobrać odpowiednie projektory, które optymalnie wykorzystają dostępną przestrzeń i tym samym zapewnią najlepsze rezultaty. Wybór typu projektora ma tu kluczowe znaczenie.


Typ projektora
Wielkość pomieszczenia
Projektory krótko- i ultrakrótkodystansowe
Projektory krótko- i ultrakrótkodystansowe są bardzo odpowiednie do małych i średnich pomieszczeń. Zwłaszcza jeśli chcesz używać projektora interaktywnego o krótkim rzucie.
Projektory z konwencjonalną optyką
Z kolei projektory z konwencjonalną optyką bardzo dobrze sprawdzają się w średnich i dużych pomieszczeniach, takich jak duże klasy i sale wykładowe. Tego typu projektory nie mogą być jednak wykorzystywane do zastosowań interaktywnych.

Rozdzielczość obrazu

Rozdzielczość obrazu jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze odpowiedniego projektora dla instytucji edukacyjnych. Aby uzyskać zadowalające wyniki, zalecamy projektor o rozdzielczości obrazuWXGA (1.280 x 800) i wyższej. Ta rozdzielczość obrazu stała się standardem dla współczesnej minimalnej rozdzielczości obrazu. Odpowiada ona również popularnemu formatowi obrazu 16:10.

Należy jednak preferować projektor Full HD zamiast projektora WXGA. Wynika to z faktu, że Full HD może być uniwersalnie stosowany przy dużych i małych odległościach oglądania. Dotyczy to również rozdzielczości WUXGA (16:10). Ta rozdzielczość jest szeroko stosowana w projektorach prezentacyjnych.


Rozdzielczość obrazu
Format obrazu
WXGA (1 280 x 800)16:10
WUXGA (1 920 x 1 200)16:10
Full HD (1 920 x 1 080)16:9

Jasność

Im jaśniej, tym lepiej - to zasada obowiązująca dla większości projektorów prezentacyjnych. Do pomieszczeń, które można tylko lekko zaciemnić, polecamy projektory o jasności co najmniej 3.000 ANSI lumenów. Do jasnych pomieszczeń absolutnie niezbędne są jasne projektory o wartości od 5.000 ANSI lumenów. Dla optymalnej jakości obrazu zalecamy lekkie zaciemnienie pomieszczenia.


Pokój
Jasność
nieznaczne zaciemnionyod 3.000 lumenów
niezaciemnionyod 5 000 lumenów

Właściwy ekran projekcyjny dla szkoły

Ekran do projektora powinien być dobrany do używanego projektora, z uwzględnieniem sytuacji w pomieszczeniu. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj ekranu. Na przykład ekrany stacjonarne muszą być wcześniej zamontowane na suficie lub ścianie. Z kolei ekrany mobilne są gotowe do użycia w ciągu kilku minut. Takie ekrany można elastycznie zabrać do prawie każdej klasy, ustawić tam i używać.

Dowiedz się wszystkiego o ekranach do projektorów na naszej stronie z przewodnikiem zakupu ekranów.

Typ ekranu
Typ projektora
stacjonarny
mobilny
Ekran na statywie
projektor przenośny
Ekran ramowy
Projektor (nieinteraktywny) z krótkiego dystansu
Ekran ramowy (mobilny)Projektor instalacyjny
Ekran elektryczny
Projektory instalacyjne, krótko dystansowe i standardowe
Ekran manualnyProjektor instalacyjny, krótkoogniskowy i standardowy

Projektory: specjalnie dla szkół i uczelni

Często prezentacja musi być poparta przekonującymi przykładami. W takich przypadkach dobra reprodukcja dźwięku jest niezbędna. Zasadniczo można wybrać projektory ze zintegrowanymi głośnikami, pasywny system głośników ze wzmacniaczem lub aktywny system głośników. Te trzy alternatywy mają swoje zalety i wady.

Głośnik
Zalety
Wady
zintegrowany
 • brak konieczności stosowania dodatkowych głośników
 • szybka gotowość do pracy
 • zalecane tylko do małych pomieszczeń
pasywne
 • większa elastyczność w ustawieniu
 • duży wybór
 • wymagają wzmacniacza
aktywne
 • nie wymagają wzmacniacza
 • Pozycjonowanie ograniczone przez ograniczoną moc i długość kabla audio

Połączenia projektorów: Najważniejsze połączenia projektora prezentacyjnego

anschluesse

To, które złącza są najważniejsze, zależy od tego, jakie urządzenia chcemy podłączyć do projektora. Z reguły do projektora można podłączyć także starsze urządzenia odtwarzające, takie jak magnetowidy. Większość urządzeń posiada analogowe wejścia cinch dla sygnałów audio i wideo. Niektóre modele są nadal wyposażone w analogowe wejścia dla wtyczek komponentowych YUV. Dzięki temu można bez problemu korzystać ze starszych odtwarzaczy DVD i Blu-ray.

Najczęściej jednak stosowane są złącza HDMI i VGA. Prawie każde urządzenie multimedialne, takie jak notebook czy odtwarzacz DVD, posiada jedno z tych dwóch złączy. Jeśli masz wybór między HDMI a VGA, polecamy połączenie HDMI. Dzięki HDMI uzyskujemy znacznie lepszą jakość obrazu przy jednoczesnym przesyłaniu sygnału audio. VGA nadaje się tylko do przesyłania danych obrazu. Nie przesyła sygnałów audio.

Do czystego transferu danych większość projektorów wyposażona jest w gniazda USB lub złącza LAN. Dowiedz się wszystkiego o tym, jak prawidłowo podłączyć projektory. Tutaj dowiesz się również, jak podłączyć komputer Mac przez kabel Mini Displayport lub USB-C.

Akcesoria do projektorów prezentacyjnych

beamertische-removebg-preview

Stoliki projekcyjne

Stoły do projektorów oferują najprostszy sposób na ustawienie projektora i ustawienie prawidłowej odległości projekcji.
diebstahlsicherung-removebg-preview

Urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą

Zabezpiecz projektor prezentacyjny przed kradzieżą za pomocą prostej blokady Kensington lub za pomocą metalowej obudowy zabezpieczającej przed kradzieżą.
presenter-removebg-preview

Prezenter

Steruj prezentacją bezprzewodowo za pomocą prezentera i używaj zintegrowanego wskaźnika laserowego.

Interaktywne nauczanie z tablicą, projektorami i kamerą do dokumentów

Tablice interaktywne i kamery dokumentowe znacznie podnoszą jakość kursu poprzez dodanie elementów interaktywnych oraz oszczędność czasu i sprawną obsługę. Ponadto nie tylko upraszczają przygotowanie i prezentację treści nauczania dla nauczycieli, ale także pomagają uczącym się lepiej przyswoić materiał dydaktyczny. Zaangażowanie uczniów zwiększa również ich zrozumienie materiału.

whiteboard_beamer

Wszystkie zalety - Tablice interaktywne i kamery do dokumentów

 • Łatwe przygotowanie treści lekcji
 • Multimedialna prezentacja treści
 • Modyfikacja i kontrola treści w czasie rzeczywistym
 • Oprogramowanie producenta z licznymi szablonami
 • Łatwe ponowne wykorzystanie zapisanych materiałów
 • Integracja urządzeń uczniowskich (smartfon, itp.) dla lepszego zrozumienia treści lekcji
dokumentenkamera

Kamera do dokumentów

Kamera do dokumentów - zwana również wizualizerem - jest połączeniem skanera i rzutnika. Przekazuje ona w czasie rzeczywistym obraz umieszczonych pod nią obiektów do projektora. Następnie projektor wyświetla obraz na powierzchnię projekcyjną, taką jak ekran projektora lub tablica interaktywna. Kamera dokumentowa umożliwia również pracę na zwykłym papierze tak jak na rzutniku. Nie są potrzebne drogie folie. Można za jej pomocą prezentować również obiekty trójwymiarowe, np. książki.
whiteboard_class

Tablica interaktywna

Tablica interaktywna to połączenie projektora i tablicy. Projektor wyświetla obraz na tablicy, który może być interaktywnie kontrolowany i modyfikowany za pomocą gestów palców lub bezprzewodowego pióra. Treść jest zwykle dostarczana przez komputer lub notebook podłączony do projektora. W tym przypadku można zastosować tablicę interaktywną z konwencjonalnym projektorem ultrakrótkoogniskowym lub zwykłą tablicę i projektor interaktywny.

Mają Państwo wybór pomiędzy trzema rozwiązaniami

 1. Kamera dokumentowa z tablicą interaktywną - kompletny zestaw
 2. Projektor interaktywny i tablica interaktywna
 3. Tablica interaktywna  - kompletny zestaw
loesungen_unterricht
W celu uzyskania niezobowiązującego indywidualnego doradztwa w zakresie wyboru, instalacji i uruchomienia rozwiązań w zakresie tablic interaktywnych i kamer do dokumentów, prosimy o kontakt z naszymi ekspertami ds. technologii edukacyjnych.

Nasze rekomendacje

Najlepsze projektory do sal wykładowych

Najlepsze projektory do sal lekcyjnych

Najlepsze projektory dla klas wieloosobowych

Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy masz jeszcze inne pytania?

Chętnie doradzimy Ci również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam teraz swoje dane kontaktowe.