Biały projektor z pilotem zdalnego sterowania

Jak

Jak podłączyć projektory i źródło?

Po prostu zawsze właściwe połączenie z projektorem!

Mnogość dostępnych połączeń umożliwiających podłączenie projektora do źródła sygnału sprawia, że łatwo stracić orientację. Aby uporządkować plątaninę kabli, wyjaśniamy znaczenie i funkcje wszystkich połączeń. W ten sposób będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę przed zakupem beamera, aby w pełni cieszyć się przyjemnością projekcji.

Treść
projector-connections_1920x1920-removebg-preview

Analogowe połączenia wideo

Analogowe interfejsy wideo i PC są używane od wielu lat. Ze względu na niższą szybkość przesyłania danych oferują one obecnie gorszą jakość obrazu niż połączenia cyfrowe, ale nadal są szeroko stosowane. W przypadku starszych projektorów bez oddzielnych połączeń dla kabli obrazu i dźwięku, potrzebny będzie również kabel przenoszący dźwięk, w zależności od dostępnego połączenia. Do tego celu najczęściej używany jest kabel stereo typu cinch lub jack 3,5 mm.

Cyfrowe połączenia wideo

Transmisja filmów i prezentacji z dźwiękiem do projektora jest szczególnie łatwa i wygodna przy użyciu kabla obrazu i dźwięku. Połączenia cyfrowe oferują najlepszą jakość transmisji obrazu, ponieważ obsługują znacznie więcej kanałów transmisji niż połączenia analogowe. Szczególnie w przypadku materiałów HD i 4K połączenie cyfrowe jest warunkiem koniecznym.

Połączenia sterujące

Złącza sterujące służą do przesyłania sygnałów sterujących. Są one używane głównie w instalacjach stacjonarnych, w których urządzenie musi być obsługiwane zdalnie lub nie można do niego dotrzeć za pomocą zwykłego pilota zdalnego sterowania.

Połączenia audio

Złącza audio umożliwiają kierowanie sygnałów audio do projektora w celu użycia wbudowanego głośnika. Ponadto wyjścia audio umożliwiają zapętlenie sygnału przez projektor. W większości przypadków złącza audio są analogowe.

Połączenia danych

Klasyczny interfejs USB typu A jest określany jako port danych, ponieważ projektor może odtwarzać multimedia bezpośrednio z nośników danych za pośrednictwem tego interfejsu. Należy jednak zauważyć, że odtwarzane formaty różnią się znacznie w zależności od projektora.

Transmisja bezprzewodowa

Oprócz przewodowej transmisji sygnałów obrazu, do projekcji coraz częściej wykorzystywana jest bezprzewodowa transmisja danych. W większości przypadków jest to połączenie WLAN (WiFi). W tym celu w projektorze lub na nim montowany jest odbiornik, do którego następnie kierowany jest sygnał z nadajnika WLAN umieszczonego np. w notebooku lub komputerze PC. Należy jednak zauważyć, że połączenie WLAN dla projektorów w normalnych przypadkach (projektory biznesowe) nie osiąga prędkości transmisji znanej ze zwykłego połączenia internetowego.

Ikona Airplay

Apple AirPlay

Obsługa Apple AirPlay do bezprzewodowego przesyłania treści stała się popularnym rozwiązaniem do podłączania urządzeń Apple do projektora. Funkcja AirPlay jest zaimplementowana w systemach operacyjnych Apple iOS i macOS. Nie jest więc potrzebna osobna aplikacja. To połączenie eliminuje potrzebę połączenia kablowego między urządzeniem a projektorem. Jest to możliwe w przypadku urządzeń z systemem iOS 8, iPadów czwartej generacji i iPhone'ów piątej generacji, a także Apple TV trzeciej generacji lub nowszych. Niektóre projektory obsługują AirPlay już po wyjęciu z pudełka. Alternatywnie można również użyćApple TV i podłączyć go do projektora za pośrednictwem interfejsu HDMI. AirPlay nie jest dostępny dla urządzeń z systemem Windows lub Android.
wireless-nobubble

WLAN

Obrazy, teksty i prezentacje mogą być przesyłane przez sieć WLAN za pomocą urządzeń przeznaczonych do tego celu. Ze względu na wcześniej ograniczoną siłę WLAN projektorów, transmisja ruchomych obrazów jest możliwa tylko w ograniczonym zakresie lub wcale. Jedynym wyjątkiem są urządzenia kina domowego z odpowiednim wyposażeniem. W przypadku niektórych projektorów możliwe jest również odtwarzanie danych za pośrednictwem sieci WLAN przy użyciu aplikacji z urządzeń Apple (iPad / iPhone).
Ikona Połączenie między urządzeniami

Miracast

Oprócz konwencjonalnej sieci WLAN, coraz większego znaczenia nabiera Miracast, nazywany również screenshare lub screen mirroring. Technologia ta oferuje możliwość nawiązania połączenia punkt-punkt ze smartfona lub tabletu obsługującego Miracast. Standard Miracast można znaleźć w systemach takich jak Android (od wersji 4.2) lub Windows (od wersji 8.1). W przeciwieństwie do WLAN, transmisja jest w stanie przesyłać ruchomy sygnał obrazu 1080p w dobrej jakości. Dzięki temu Miracast nadaje się do przesyłania filmów z tabletu lub smartfona. Sam Miracast można znaleźć w projektorach lub zintegrować z zewnętrznymi odbiornikami (np. donorami HDMI).
hdmi-nobubble

Bezprzewodowe połączenia HDMI

Oprócz wyżej wymienionych opcji, na rynku dostępnych jest również coraz więcej bezprzewodowych adapterów HDMI. Zastępują one kabel HDMI połączeniem bezprzewodowym. Rozwiązania takie jak Barco ClickShare lub BenQ InstaShow oferują wiele innych korzyści, takich jak inteligentne sterowanie za pomocą aplikacji. Co więcej, niektóre z tych urządzeń można również podłączyć dosystemów wideokonferencyjnych, dzięki czemu można bezprzewodowo podłączyć te systemy do dowolnego laptopa i zawsze korzystać zpełnego wyposażenia sali konferencyjnej.

Podłączenie projektora i komputera Mac przez Mini Displayport

Specjalną funkcją, którą użytkownicy starszych urządzeń Apple zazwyczaj znają już z obszaru monitorów, jest podłączenie projektora do komputera Mac. W tym przypadku często potrzebny jest adapter.

Podłączenie projektora i komputera MAC (USB-C)

Nowsze modele MacBooka, MacBooka Air i MacBooka Pro mają prawie wyłącznie porty USB-C. Modele MacBook Pro od 2021 roku są ponownie wyposażone w wiele portów, w tym HDMI. Aby podłączyć MacBooka z USB-C do projektora, potrzebny jest adapter lub odpowiedni kabel. To samo dotyczy notebooków z systemem Windows z portami USB-C.

Jak podłączyć projektor do laptopa?

Podłączenie projektora do laptopa jest zwykle dość proste: często oba urządzenia mają złącze HDMI, więc można je połączyć za pomocą kabla HDMI. Jeśli urządzenie wyjściowe nie ma takiego złącza, potrzebny będzie adapter.

Podłączenie zewnętrznych głośników

Aby podłączyć zewnętrzny głośnik, należy sprawdzić opcje połączenia projektora i urządzeń odtwarzających. Ponieważ większość laptopów posiada obecnie złącze HDMI, nie jest potrzebny dodatkowy kabel do przesyłania dźwięku z laptopa do projektora i odtwarzania go przez głośniki projekt ora. Jeśli chcesz podłączyć zewnętrzne głośniki, najlepiej jest podłączyć sygnał audio bezpośrednio do źródła (laptopa, odtwarzacza BluRay itp.) i skierować go do głośników. W szczególności wysokiej jakości odtwarzacze Blu Ray często mają potężne połączenie audio. Alternatywnie, głośniki zewnętrzne można podłączyć bezpośrednio do projektora. Zwykle jednak do tego celu dostępne jest tylko gniazdo jack 3,5 mm.

W przypadku szczególnie wysokiej jakości sprzętu do kina domowego, zalecany jestsystem kina domowego w połączeniu z amplitunerem AV. W przypadku dalszych pytań dotyczących odpowiedniego sprzętu , prosimy o kontakt z naszymiekspertami.

Która rozdzielczość jest obsługiwana przez które połączenie?

Za pomocą tej tabeli można łatwo określić, które połączenia powinny być dostępne w projektorze, aby jak najlepiej wykorzystać rozdzielczość.

Połączenie
maksymalna rozdzielczość
Cinch wideo576i (PAL) / 480i (NTSC)
S-Video576i (PAL) / 480i (NTSC)
VGA1920 × 1080 (Full HD)
YUV1920 × 1080 (Full HD)
DVI-D2560×1600 (WQXGA) (DVI-D Dual Link)
HDMI7680×4320 (8K)
DisplayPort7680×4320 (8K)
USB-C7680×4320 (8K)

Należy pamiętać, że ta tabela wskazuje maksymalną rozdzielczość, jaką można uzyskać w najnowszej wersji i w idealnych warunkach. W praktyce rzeczywista rozdzielczość może być niższa ze względu na szereg czynników, w tym jakość kabla i obsługiwane rozdzielczości podłączonych urządzeń.

aufloesungen
kachel_kaufberater

Porady dotyczące zakupu płótna

kachel_beamer_anschlie__en

Zwycięzca testu projektorów

kachel_beamer_halterung

Instalacja projektorów

kachel_beamer_projektionsfeachenberechner

Kalkulator obszaru projekcji

Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy nadal masz otwarte pytania?

Chętnie doradzimy również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam swoje dane kontaktowe już teraz.