Biały projektor z pilotem zdalnego sterowania

Jak

Jak podłączyć projektory i źródło?

Zawsze właściwe połączenie z projektorami!

W natłoku dostępnych połączeń pozwalających na podłączenie projektora do źródła, łatwo stracić orientację. Aby zaprowadzić porządek w plątaninie kabli, wyjaśniamy znaczenie i funkcję wszystkich połączeń. Dzięki temu będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę przed projektorem, aby móc w pełni cieszyć się projekcją.

Treść
projector-connections_1920x1920-removebg-preview

Analogowe połączenia wideo

Analogowe interfejsy wideo i PC są stosowane od wielu lat. Ze względu na mniejszą szybkość przesyłania danych oferują one dziś gorszą jakość obrazu w porównaniu z połączeniami cyfrowymi, ale nadal są powszechnie stosowane. W przypadku starszych projektorów bez oddzielnych przyłączy dla kabli obrazu i dźwięku, w zależności od dostępnego przyłącza, może być potrzebny również kabel przenoszący dźwięk. Najczęściej używa się do tego celu kabla stereo cinch lub jack 3,5 mm.

Cyfrowe połączenia wideo

Przesyłanie filmów i prezentacji z dźwiękiem do projektora jest szczególnie łatwe i wygodne przy pomocy kabla przenoszącego obraz i dźwięk. Połączenia cyfrowe oferują najlepszą jakość transmisji obrazu, ponieważ pracują ze znacznie większą ilością kanałów transmisyjnych niż połączenia analogowe. Połączenie cyfrowe jest warunkiem koniecznym zwłaszcza w przypadku materiałów HD .

Przyłącza sterujące

Przyłącza sterujące służą do przesyłania sygnałów sterujących. Są one stosowane głównie w instalacjach stałych , gdzie samo urządzenie musi być sterowane zdalnie lub nie można do niego dotrzeć za pomocą zwykłego pilota.

Połączenia audio

Złącza audio oferują możliwość kierowania sygnałów dźwiękowych do projektora w celu wykorzystania jego zintegrowanego głośnika. Dodatkowo, wyjścia audio oferują możliwość zapętlenia sygnału przez projektor. W większości przypadków złącza audio mają postać analogową.

Połączenia danych

Klasyczny interfejs USB typu A określany jest jako złącze danych, ponieważ dzięki niemu projektory mogą odtwarzać multimedia bezpośrednio z nośników danych. Należy jednak zauważyć, że formaty, które mogą być odtwarzane, różnią się znacznie w zależności od projektora.

Transmisja bezprzewodowa

Oprócz przesyłania sygnałów obrazu za pomocą kabla, coraz częściej do projekcji wykorzystuje się bezprzewodową transmisję danych. W większości przypadków jest to połączenie WLAN (WiFi). W tym celu w projektorze lub na projektorze instalowany jest odbiornik, do którego następnie adresowany jest nadajnik WLAN, znajdujący się np. w notebooku. Należy jednak zaznaczyć, że połączenie WLAN dla projektorów w normalnych przypadkach (projektory biznesowe) nie osiąga prędkości transmisji znanej ze zwykłego połączenia internetowego.

Projektory z wieloma połączeniami

Podłącz projektory i komputery Mac (Mini Displayport)

Specjalną funkcją, którą użytkownicy Apple w większości znają już z obszaru monitora, jest projektor połączenia - Mac. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie adaptera .

mac_beamer_slider

Mini DisplayPort

Mini DisplayPort jest wykorzystywany głównie przez Apple. Połączenie to działa na zasadzie cyfrowej, ale jest w stanie przetwarzać również sygnały analogowe.

Adapter VGA lub DVI

Aby móc korzystać z Mini Displayport, należy zastosować odpowiedni adapter. Oferuje on możliwość dostosowania do DVI i VGA.

Opcjonalnie: Kabel DVI do HDMI

Ponieważ złącze DVI jest coraz rzadsze w projektorach, sensowne może być użycie kabla DVI do HDMI, aby podłączyć adapter do złącza HDMI projektora.

HDMI

Cyfrowe połączenie do przesyłania obrazu i dźwięku. Od HDMI 1.4 (High Speed), odpowiednie do transmisji treści 3D w Full HD. Dla wysokiej rozdzielczości obrazu w UHD, 4K lub HDR, odpowiednie jest połączenie przez HDMI 2.0a i wyższe. HDMI 2.1 lub wyższy powinien być używany z 120Hz częstotliwości odświeżania w 4K.

Podłącz projektory i MAC (USB-C)

Generacje MacBooków (2015s) i MacBooków Pro od 16. generacji mają prawie wyłącznie porty USB-C. Nie ma już mini Display Port (Thunderbolt) ani portu HDMI. Aby podłączyć takiego Maca do projektora, potrzebny jest adapter.

mac_beamer_usbc

USB Typ-C

Adapter USB-C do HDMI / Adapter USB-C do VGA

Przystosowany jest do tego kabel HDMI lub kabel VGA. Szesnasta generacja MacBooków Pro pozwala na korzystanie z dwóch urządzeń wyjściowych (projektory / wyświetlacze) jednocześnie. Potrzebne są do tego dwa adaptery USB-C.

Opcjonalnie: kabel HDMI do HDMI

HDMI

Cyfrowe połączenie służące do przesyłania obrazu i dźwięku. Niezbędne do uzyskania wysokiej jakości obrazu (HDTV). Od HDMI 1.4 (High Speed), odpowiednie do transmisji treści 3D w Full HD. Dla jakości obrazu o wysokiej rozdzielczości w UHD, 4K lub HDR, odpowiednie jest połączenie przez HDMI 2.0a i wyższe. HDMI 2.1 lub wyższy powinien być używany od 120Hz częstotliwości odświeżania w 4K.

Jak podłączyć projektory do laptopa?

Podłączenie projektora do laptopa jest zazwyczaj dość proste: często oba urządzenia mają złączeHDMI, więc można je połączyć za pomocą kabla HDMI. Jeśli Twoje urządzenie wyjściowe nie ma takiego połączenia, będziesz potrzebował adaptera.

strom-nobubble

1. Upewnij się, że oba urządzenia są wyłączone.

usb-nobubble

2. Podłącz kabel HDMI do złącza ekranu w laptopie. Połączenie można również wykonać za pomocą adaptera.

projektor-nobubble

3. Podłącz drugi koniec kabla HDMI do odpowiedniego wejścia projektora.

Ikona wydajności

4. Włącz projektory i uruchom laptopa.

Podłączenie głośników zewnętrznych

Aby podłączyć zewnętrzny głośnik, sprawdź, jakie opcje połączeń są dostępne w Twoim projektorze. Ponieważ większość dzisiejszych laptopów ma tylko złącze HDMI, potrzebujesz adaptera HDMI do VGA. Port HDMI podłącza się do laptopa, a port VGA do projektora.

Jeśli projektor jest podłączony za pomocą kabla tylko do obrazu, potrzebny będzie również kabel RCA lub jack do przesyłania dźwięku. Ponieważ bardzo niewiele laptopów i tabletów posiada złącze cinch lub jack, potrzebny będzie również odpowiedni adapter.

Która rozdzielczość jest obsługiwana przez które połączenie?

Użyj tej tabeli, aby określić, które połączenia powinny znajdować się w projektorze, aby w pełni wykorzystać jego rozdzielczość.

aufloesungen
kachel_kaufberater

Porady dotyczące zakupu płótna

kachel_beamer_anschlie__en

Zwycięzca testu projektorów

kachel_beamer_halterung

Instalacja projektora

kachel_beamer_projektionsfeachenberechner

Kalkulator powierzchni projekcji

Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy masz jeszcze otwarte pytania?

Chętnie doradzimy Ci również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam teraz swoje dane kontaktowe.