W natłoku dostępnych połączeń pozwalających na podłączenie projektora do źródła, łatwo stracić orientację. Aby zaprowadzić porządek w plątaninie kabli, wyjaśniamy znaczenie i funkcję wszystkich połączeń. Dzięki temu będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę przed projektorem, aby móc w pełni cieszyć się projekcją.


Analogowe połączenia wideo
Analogowe interfejsy wideo i PC są stosowane od wielu lat. Ze względu na mniejszą szybkość przesyłania danych oferują one dziś gorszą jakość obrazu w porównaniu z połączeniami cyfrowymi, ale nadal są powszechnie stosowane. W przypadku starszych projektorów bez oddzielnych przyłączy dla kabli obrazu i dźwięku, w zależności od dostępnego przyłącza, może być potrzebny również kabel przenoszący dźwięk. Najczęściej używa się do tego celu kabla stereo cinch lub jack 3,5 mm.
Cyfrowe połączenia wideo
Przesyłanie filmów i prezentacji z dźwiękiem do projektora jest szczególnie łatwe i wygodne przy pomocy kabla przenoszącego obraz i dźwięk. Połączenia cyfrowe oferują najlepszą jakość transmisji obrazu, ponieważ pracują ze znacznie większą ilością kanałów transmisyjnych niż połączenia analogowe. Połączenie cyfrowe jest warunkiem koniecznym zwłaszcza w przypadku materiałów HD .
Przyłącza sterujące
Przyłącza sterujące służą do przesyłania sygnałów sterujących. Są one stosowane głównie w instalacjach stałych , gdzie samo urządzenie musi być sterowane zdalnie lub nie można do niego dotrzeć za pomocą zwykłego pilota.
Połączenia audio
Złącza audio oferują możliwość kierowania sygnałów dźwiękowych do projektora w celu wykorzystania jego zintegrowanego głośnika. Dodatkowo, wyjścia audio oferują możliwość zapętlenia sygnału przez projektor. W większości przypadków złącza audio mają postać analogową.
Połączenia danych
Klasyczny interfejs USB typu A określany jest jako złącze danych, ponieważ dzięki niemu projektory mogą odtwarzać multimedia bezpośrednio z nośników danych. Należy jednak zauważyć, że formaty, które mogą być odtwarzane, różnią się znacznie w zależności od projektora.
Transmisja bezprzewodowa
Oprócz przesyłania sygnałów obrazu za pomocą kabla, coraz częściej do projekcji wykorzystuje się bezprzewodową transmisję danych. W większości przypadków jest to połączenie WLAN (WiFi). W tym celu w projektorze lub na projektorze instalowany jest odbiornik, do którego następnie adresowany jest nadajnik WLAN, znajdujący się np. w notebooku. Należy jednak zaznaczyć, że połączenie WLAN dla projektorów w normalnych przypadkach (projektory biznesowe) nie osiąga prędkości transmisji znanej ze zwykłego połączenia internetowego.
Projektory z wieloma połączeniami
Podłącz projektory i komputery Mac (Mini Displayport)
Specjalną funkcją, którą użytkownicy Apple w większości znają już z obszaru monitora, jest projektor połączenia - Mac. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie adaptera .

Podłącz projektory i MAC (USB-C)
Generacje MacBooków (2015s) i MacBooków Pro od 16. generacji mają prawie wyłącznie porty USB-C. Nie ma już mini Display Port (Thunderbolt) ani portu HDMI. Aby podłączyć takiego Maca do projektora, potrzebny jest adapter.

Jak podłączyć projektory do laptopa?
Podłączenie projektora do laptopa jest zazwyczaj dość proste: często oba urządzenia mają złączeHDMI, więc można je połączyć za pomocą kabla HDMI. Jeśli Twoje urządzenie wyjściowe nie ma takiego połączenia, będziesz potrzebował adaptera.
Podłączenie głośników zewnętrznych
Aby podłączyć zewnętrzny głośnik, sprawdź, jakie opcje połączeń są dostępne w Twoim projektorze. Ponieważ większość dzisiejszych laptopów ma tylko złącze HDMI, potrzebujesz adaptera HDMI do VGA. Port HDMI podłącza się do laptopa, a port VGA do projektora.
Jeśli projektor jest podłączony za pomocą kabla tylko do obrazu, potrzebny będzie również kabel RCA lub jack do przesyłania dźwięku. Ponieważ bardzo niewiele laptopów i tabletów posiada złącze cinch lub jack, potrzebny będzie również odpowiedni adapter.
Która rozdzielczość jest obsługiwana przez które połączenie?
Użyj tej tabeli, aby określić, które połączenia powinny znajdować się w projektorze, aby w pełni wykorzystać jego rozdzielczość.

