LG Cinebeam Kino domowe Salon

Przewodnik zakupu projektora do kina domowego

Poznaj wszystkie istotne kryteria wyboru przed zakupem dobrego projektora do kina domowego.

Jak znaleźć odpowiednie projektory do kina domowego

W zwarty i zrozumiały sposób wyjaśnimy Ci, który projektor i który system surround najlepiej nadaje się do Twojego kina domowego. Najszybszy start do radości z kina domowego!

Treść

Kompletne kino domowe: projektory, ekrany i system surround

Klasyczny system kina domowego składa się z trzech elementów: projektora, ekranu projekcyjnego i systemu surround, w tym amplitunera AV, zapewniającego realistyczny dźwięk kinowy. Jeśli są one odpowiednio dobrane, to każdy pojedynczy element kina domowego może być nieco tańszy. Odradzamy jednak kupowanie najtańszych modeli. Kupuj raczej sprawdzone urządzenia od renomowanych producentów.

Co potrafi dobry projektor do kina domowego

Jeśli chcesz kupić projektor do kina domowego, zwróć szczególną uwagę na następujące cechy projektora do kina domowego. Dobre wyważenie tych cech zapewni odpowiednią jakość projekcji.

Różne kina domowe z ekranami, projektorami i nagłośnieniem

Odpowiednie pomieszczenie na kino domowe

Układ pomieszczenia i jego wielkość odgrywają ważną rolę w kinie domowym. Te dwa czynniki decydują o tym, jakie projektory, jaki typ ekranu i jaka konfiguracja systemu kina domowego jest najbardziej odpowiednia.

Oto, co powinieneś wziąć pod uwagę:

Jasność

Jakkolwiek brzmi to prosto, im jaśniejszy obraz, tym lepiej widać go w jasnym otoczeniu. Jednak w rezultacie cierpi na tym kontrast. Tutaj ważne jest znalezienie optymalnego środka dla danego pomieszczenia, ponieważ zbyt jasny obraz szybko staje się nieciekawy. Dlatego projektor o wysokiej jasności oferuje tylko średnie wartości kontrastu.

Jasność projektorów określana jest w ANSI lumenach. Wartości jasności w zakresie czterocyfrowym są wystarczające dla kina domowego. Zabawę w kino domowe można zacząć od 1500 lumenów.


Polecamy jednak projektory o wyższych wartościach lumenów: od około 2.000 lumenów uzyskasz dobry obraz kina domowego nawet w mniej zaciemnionych pomieszczeniach.

Wskaźnik jasności
ANSI lumenów
dobry od ok. 1.500
bardzo dobryod ok. 2.000
thumbup-nobubble

Podpowiedź:

Jeśli to możliwe, zawsze zaciemniaj pomieszczenie kina domowego! Poprawia to jakość obrazu i przyczynia się do stworzenia atmosfery kina domowego.

Kontrast

Kontrast to wizualnie postrzegana różnica pomiędzy jasnymi i ciemnymi obszarami obrazu. W przypadku projektorów, odnosi się to do kontrastu jasności . Scena filmowa lub obraz, taki jak fotografia, wydaje się tym bardziej ekscytujący, im wyższy jest ten kontrast. Dlatego też kontrast jest ważną cechą jakościową obrazu projekcyjnego.

Kontrast podawany jest jako stosunek. Na przykład kontrast oznaczony jako 1 000:1 oznacza, że różnica między najciemniejszym punktem a najjaśniejszym wynosi tysiąc jednostek.


Projektory z kompatybilnością HDR zapewniają teraz szczególnie wysoki zakres kontrastu. HDR (High Dynamic Range) zapewnia wysoką gradację kontrastu, co pozytywnie wpływa nie tylko na poziom czerni, ale także na odwzorowanie kolorów.


W prawdzie specyfikacje producenta dotyczące kontrastu projektor są niedokładne. Na przykład często można zobaczyć w kartach katalogowych, że projektory 3LCD mają niższy kontrast niż projektory DLP. Nie należy dać się temu zwieść. Poniższa tabela obrazuje poziom kontrastu w oparciu o klasę projektora.


Klasa projektorów do kina domowego
Kontrast
Poziom podstawowyod ok. 20.000:1
Klasa średniaod ok. 80 000:1
Klasa wyższaod ok. 500.000:1
banner-kontrast

Rozdzielczość obrazu

Rozdzielczość obrazu jest również popularnie nazywana ostrością obrazu. I rzeczywiście, obrazy o wyższej rozdzielczości wydają się ostrzejsze niż te o niższej. W efekcie widzimy więcej szczegółów i niuansów obrazu, czyli to, co nas, prawdziwych kinomanów, naprawdę ekscytuje.

Jednak pogoń za jak najwyższą rozdzielczością nie powinna być najwyższym priorytetem. Nawet przy rozdzielczości WXGA (1.280 x 800) projektora otrzymamy imponujący obraz. Polecamy jednak projektory o rozdzielczości Full HD. Ta rozdzielczość obrazu należy do standardu i dzięki temu oferuje bardzo dobrą szczegółowość.

Mistrzami ostrości obrazu są niewątpliwie projektory 4K. Lśnią one wyjątkową ostrością obrazu i niewiarygodnym bogactwem szczegółów. Projektory 4K występują w dwóch rozdzielczościach: 3.840 x 2.160 oraz 4.096 x 2.160. Ta druga określana jest jako "prawdziwa" rozdzielczość 4K, choć w rzeczywistości istnieje między nimi ledwie wyczuwalna różnica.

Format obrazu jest ściśle związany z rozdzielczością obrazu. Na przykład projektor Full HD wyświetla obraz w formacie 16:9, natomiast projektor WXGA przenosi obraz do formatu 16:10. Do każdego formatu obrazu można znaleźć odpowiedni ekran projekcyjny.

Rozdzielczość obrazu
Format obrazu
Full HD 1,920 x 1,08016:9
WXGA 1.280 x 80016:10
4K (UHD) 3,840 x 2,16916:9
4K 4,096 x 2,16016:9

Odpowiedni ekran do kina domowego

Przy wyborze odpowiedniego ekranu należy zwrócić uwagę na następujące właściwości:

Ikona Canvas z przodu i z tyłu

Projekcja przednia lub tylna

Ekrany projekcyjne dostępne są zarówno do projekcji przedniej jak i tylnej. Do kina domowego najlepiej nadają się ekrany do projekcji przedniej. Ekrany do projekcji tylnej wymagają dużo miejsca. Dlatego też są one wykorzystywane bardziej w sektorze biznesowym.
Płótna z ikonami

Typ ekranu

Można rozróżnić ekrany stacjonarne i mobilne. Ekrany stacjonarne są montowane na stałe, natomiast ekrany mobilne można łatwo przetransportować z jednego miejsca na drugie i szybko je tam ustawić. Do kina domowego polecamy ekran stacjonarny.
Współczynnik wzmocnienia ikony

Współczynnik Gain

Współczynnik wzmocnienia lub współczynnik luminancji jest miarą odbicia światła przez ekran. Im wyższa wartość współczynnika wzmocnienia, tym bardziej ekran odbija rzucane na niego światło. W rezultacie obraz zyskuje na jasności, ale wraz ze wzrostem wartości zmniejsza się kąt widzenia. Do kina domowego najlepiej nadają się ekrany o wartościach wzmocnienia pomiędzy 1,0 a 1,2 Gain.
Ikona różne formaty

Format

Typowy format ekranu kina domowego to 16:9. Większość hollywoodzkich filmów została nakręcona w formacie 16:9 i dlatego optymalnie pasują na ekrany projekcyjne o takich proporcjach. Ponadto popularna rozdzielczość obrazu Full HD ma właśnie takie proporcje. Oczywiście można dokonywać projekcji na innych formatach ekranu, takich jak 16:10, 4:3 czy 1:1. W takim przypadku jednak część powierzchni ekranu pozostaje niewykorzystana. Wskazane jest jednak użycie ekranu wiernego projektorom, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.
Pilot Icon

Obsługa ekranu

W zależności od modelu, ekrany mogą być rozwijane i zwijane ręcznie lub za pomocą wbudowanego silnika. Ekrany z silnikiem są zazwyczaj droższe, ale zapewniają największą wygodę. Niedrogą alternatywą są na przykład ekrany typu Rollo, które obsługuje się ręcznie.

Nasze rekomendacje dotyczące ekranu

thumbup-nobubble

Podpowiedź:

Jeśli to możliwe, zawsze zaciemniaj pomieszczenie kina domowego! Poprawia to jakość obrazu i przyczynia się do stworzenia atmosfery kina domowego.

Projektor o ultra krótkim rzucie: szybkie kino domowe bez ekranu

Ustaw projektor, włącz go, wyrównaj i gotowe: tak szybko możesz rozpocząć pracę z kinem domowym, jeśli użyjesz projektora o ultrakrótkim rzucie. Projektory te są zazwyczaj kompaktowe, lekkie i łatwe do ustawienia. A przede wszystkim wyświetlają obraz o przekątnej do 2 metrów z bardzo małej odległości (kilka centymetrów!). Bezpośrednio na wolną, białą powierzchnię ściany. Nie ma potrzeby stosowania ekranu!

banner-ultrakurzdistanzbeamer
Top 5 projektorów kina domowego o małej odległości 2024

Najlepsza technologia projekcyjna do kina domowego: LCD czy DLP?

Na rynku kina domowego dominują dwie technologie projekcyjne: DLP i LCD. Około 80 procent projektorów do kina domowego wykorzystuje DLP lub LCD. Pozostałe 20 procent opiera się na technologiach projekcyjnych takich jak LCoS, SXRD i D-ILA.

Największa różnica między LCD a DLP: LCD cieszy oko dzięki oszałamiającemu odwzorowaniu kolorów, natomiast DLP dostarcza intensywnych, kontrastowych obrazów.

3lcd-inverted

LCD - wyświetlacz ciekłokrystaliczny

LCD wykorzystuje panele ciekłokrystaliczne do generowania obrazów. Poszczególne piksele paneli są przyciemniane lub rozjaśniane poprzez sterowanie elektroniczne. Dla każdego koloru podstawowego (czerwony, zielony, niebieski) używany jest jeden panel LCD. Jednym z najbardziej znanych producentów projektorów LCD jest japońska firma Epson.

  • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów
  • Bardzo dobra wierność kolorów
  • Bogata kolorystyka
dlp-inverted

DLP - cyfrowe przetwarzanie światła

DLP to technika projekcyjna, w której obraz projekcyjny generowany jest za pomocą mikro luster. Lustra są rozmieszczone w tzw. chipie DMD (Digital Mirroring Device). Każde pojedyncze lustro jest sterowane elektronicznie i wyświetla jeden piksel na raz. Kolor zapewnia szybko obracające się koło barwne umieszczone przed lampą projektora. Najbardziej znanym producentem projektorów DLP jest firma Acer.

  • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów
  • Bardzo dobra wierność kolorów
  • Bogata kolorystyka
banner-ledbeamer

Kupić projektory do kina domowego z diodą LED czy lampą?

Jako źródło światła w większości projektorów kina domowego stosowana jest lampa rtęciowa. Lampy te są wydajne i osiągają wysokie wartości ANSI lumenów. Jednak zastosowanie rtęci, która jest trwale szkodliwa dla środowiska, jest powodem do niepokoju. Ponadto konwencjonalne lampy do projektorów mają stosunkowo krótką żywotność wynoszącą około 5 000 do 6 000 godzin pracy. Po tym czasie lampy projektora muszą być wymieniane.


W przeciwieństwie do konwencjonalnych projektorów lampowych istnieją projektory z panelami LED. Są one bardziej energooszczędne niż projektory lampowe, mają żywotność około 20 000 godzin pracy i nie szkodzą środowisku. Największą wadą projektorów do kina domowego z diodami LED jest jednak ich słaba wydajność świetlna i ograniczony wybór w porównaniu z projektorami lampowymi.


Jeśli wystarczająco zaciemnisz pomieszczenie kina domowego, projektor LED może być również przekonującym projektorem do kina domowego.

Czym charakteryzuje się odpowiedni system kina domowego?

Dobry system kina domowego to kolejny ważny element kina domowego. W końcu to właśnie wypełniający pokój dźwięk zapewnia, że dosłownie zanurzysz się w akcji filmu.


Klasyczny system kina domowego składa się z amplitunera AV, kilku głośników surround i subwoofera zapewniającego potężne brzmienie basów. Większość fanów kina domowego stosuje w swoim pokoju kinowym system 5.1 Dolby Surround.

heimkinosystem

Nieco bardziej wymagające, ale i znacznie bardziej emocjonujące, są systemy surround 7.1 i 11.2. Dźwięk przestrzenny wchodzi tutaj najlepiej. Pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednio dużą salą kina domowego, w której możesz zainstalować dodatkowe głośniki surround oraz amplituner AV obsługujący dodatkowe kanały dźwiękowe.


Jeśli chcesz doświadczyć prawdziwego trójwymiarowego dźwięku, polecamy nowoczesne amplitunery AV z obsługą formatu audio 3D(Dolby Atmos, DTS:X, Auro 3D). W połączeniu z głośnikami obsługującymi Atmos lub głośnikami sufitowymi można wtedy rozszerzyć swój system surround o dźwięk z góry.

Najważniejsze złacza projektorów kina domowego

Najważniejsze złącze to złącze HDMI, które jest sprawdzone także w przypadku multimediów. Przesyła ono cyfrowo obraz i dźwięk w jakości odpowiedniej dla kina domowego (także 3D w Full HD). Jeśli projektor do kina domowego ma takie złącze, można korzystać z dowolnego urządzenia odtwarzającego wyposażonego w złącze HDMI, np. odtwarzacza Blu-ray lub odtwarzacza DVD.

Projektory 4K korzystają ze złącza HDMI 2.0. HDMI 2.0a i wyższe oraz obsługują sygnały HDR. Złącza takie jak DVI-I lub VGA są również często częścią standardowych połączeń projektora. Są one raczej nieodpowiednie dla kina domowego, ponieważ przesyłają tylko dane obrazu, nie przesyłają ochrony przed kopiowaniem i są gorsze od połączenia HDMI pod względem jakości obrazu.

thumbup-nobubble

Podpowiedź:

Jeśli to możliwe, zawsze zaciemniaj pomieszczenie kina domowego! Poprawia to jakość obrazu i przyczynia się do stworzenia atmosfery kina domowego.

Cechy projektorów do kina domowego

Każde projektory mają inny zestaw funkcji. W zależności od tego, czy chcesz używać projektora w biurze, czy w kinie domowym, ważne są różne funkcje. Specjalne funkcje projektorów do kina domowego znacznie poprawiają wrażenia z kina domowego. Pokrótce przedstawimy Ci te funkcje:

Interpolacja ramki ikony

Obliczenia międzyramkowe (interpolacja ramek)

Dla miłośników filmów akcji i wybuchowych hollywoodzkich flicków kalkulacja międzyklatkowa jest koniecznością. Projektory z interpolacją klatek przeliczają je podczas szybkich scen i w razie potrzeby dodają przeliczone obrazy. Dzięki temu sceny filmowe wydają się bardziej płynne.
Ikona 3D

Możliwości 3D

Jeśli chcesz cieszyć się filmami 3D w swoim kinie domowym, to Twoje nowe projektory do kina domowego powinny oczywiście obsługiwać 3D. Upewnij się, że projektor jest nie tylko gotowy na 3D, ale może również przetwarzać sygnał 3D przez HDMI.
Ikona LensShift

LensShift

Lens Shift pozwala na optymalne wyrównanie obrazu projekcyjnego bez zniekształceń. Stosowany w większości projektorów pionowy lens shift pozwala na przesunięcie obrazu w pionie. Droższe modele projektorów do kina domowego często posiadają dodatkowo poziomy lens shift, który również pozwala na przesunięcie obrazu w poziomie. Obie funkcje są niezwykle praktyczne: dają większą swobodę w ustawianiu projektora.
Ikona HDR

Zgodność z HDR (High Dynamic Range)

Niektóre nowoczesne projektory do kina domowego są kompatybilne z HDR. W połączeniu z urządzeniami odtwarzającymi, które obsługują rozszerzony zakres kontrastu, otrzymujemy obraz kina domowego o znacznie wyższym kontraście, a przez to również bardziej szczegółowy. Jak na razie jednak kompatybilność z HDR zarezerwowana jest tylko dla projektorów 4K.
rec-2020-nobubble

Rec. 2020 Zgodność

Rec. 2020 to zalecany standard określający cechy jakościowe formatów UHD o wysokiej rozdzielczości. Podobnie jak w przypadku zgodności z HDR, treści z urządzeń, które również są zgodne ze standardem Rec. 2020, mogą być odtwarzane w znacznie wyższej jakości obrazu.
Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy masz jeszcze inne pytania?

Chętnie doradzimy Ci również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam teraz swoje dane kontaktowe.