Biały projektor z pilotem zdalnego sterowania

Porady dotyczące zakupu projektorów na visunext

Podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat projektorów!

DLP czy LCD, WUXGA czy Full HD, ANSI lumeny, współczynnik kontrastu, lens shift - W świecie projektorów najpierw trzeba się odnaleźć, aby dokonać właściwego wyboru!

Podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat projektorów jako przewodnik zakupowy oparty na najnowszych osiągnięciach technologicznych.

Treść

Obszar zastosowań: do czego chcesz używać projektora?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, w jakim celu chcemy używać projektora . Różne obszary zastosowań powodują bardzo różne kryteria, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie projektora. Zasadniczo rozróżniamy projektory do użytku w domu i projektory do użytku w biznesie.

Zastosowanie projektorów w kinie domowym lub salonie

Do prywatnego kina domowego zalecamy projektor o rozdzielczości 16:9, ponieważ większość filmów jest dostępna w formacie 16:9. Projektory Full HD (1920 x 1080 pikseli) oferują taką rozdzielczość i stały się standardem w zastosowaniach kina domowego.

Pokój dzienny z projektorem na stole, który wyświetla obraz na ekran
Ikona 3D

3D

Dobry projektor do kina domowego jest dziś zdolny do obsługi 3D. Bardzo dobry projektor do kina domowego oferuje jeszcze jedną ważną cechę: pośrednie obliczanie obrazu zarówno w 2D, jak i w 3D. Zapewnia to płynny obraz podczas szybkich ruchów. Obliczenia międzyklatkowe nazywane są interpolacją klatek.
Aby móc odtwarzać filmy Blu-ray o wysokiej rozdzielczości , projektor wymaga również połączenia HDMI lub połączenia DVI z obsługą HDCP.
Żarówka z ikoną

Jasność i kontrasty

Aby optymalnie wyświetlać kolory i gradienty, projektor do kina domowego powinien mieć współczynnik kontrastu co najmniej 10 000:1.

Luminancja, której potrzebujesz dla swojego projektora, zależy od jasności otoczenia. Jeśli Twoje kino domowe może być całkowicie zaciemnione, jasność ok. 1500 ANSI lumenów jest już wystarczająca. Jeśli w Twoich pomieszczeniach jest dużo światła otoczenia, konieczna jest jasność co najmniej 3000 ANSI lumenów.
sound-nobubble

Dźwięk

Szczególnie w kinie domowym głośność projektora jest ważnym kryterium. Jeśli chcesz w spokoju cieszyć się filmami, cichy projektor poniżej 30dB będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Z kolei w salonie głośność jest mniej decydująca, ponieważ czynniki takie jak moc światła odgrywają tu ważniejszą rolę. Tylko odpowiedni dźwięk sprawia, że wrażenia z kina domowego są doskonałe. Jednak wewnętrzne głośniki projektora nie są do tego wystarczające, dlatego zalecamy zastosowanie amplitunera AV z dźwiękiem Dolby Digital lub DTS.

Jeśli chcesz już teraz przygotować się na przyszłość w wysokiej rozdzielczości , projektory4K (3840 x 2160 pikseli) to właściwy wybór, pod warunkiem, że budżet jest hojnie zaplanowany. Wysokiej jakości projektory dokina domowego Full HD oferują również upscaling 4K, np. technologię 4K enhancement. Oznacza to, że generują one rozpoznawalnie wyższą rozdzielczość poprzez kompensację panelu 1080p.

Zastosowanie projektorów w biznesie

Zasadniczo wyróżniamy projektory biznesowe do montażu na suficie oraz projektory prezentacyjne transportowe do użytku mobilnego lub stołowego. Do montażu na suficie projektor powinien posiadać odpowiedni otwór montażowy . Dodatkowo bardzo pomocny jest projektor z automatyczną korekcją geometrii obrazu, która pozwala na zniwelowanie zniekształceń w projekcji.

Duża sala konferencyjna z ekranem i projektorami
Głośnik Icon

Głośnik

Urządzenia mobilne nie powinny ważyć więcej niż 3 kilogramy, aby można je było łatwo transportować i najlepiej, aby miały wewnętrzne głośniki, aby móc prowadzić prezentacje w każdym miejscu. Jeśli dźwięk nie jest wystarczający, można skorzystać z głośnikazewnętrznego, który można podłączyć bezpośrednio do notebooka przez Bluetooth lub jack 3,5 mm.
usb-nobubble

Łączność

Szukaj także gniazd USB lub kart SD, jeśli chcesz odtwarzać prezentacje bezpośrednio z pendrive'a bez komputera. Dla maksymalnej elastyczności pomocną cechą projektora jest możliwość korzystania z Wi-Fi. Jeśli masz smartfon lub tablet z obsługą MHL, projektor z obsługą MHLbędzie dla Ciebie interesujący. Możesz go podłączyć bezpośrednio do urządzenia mobilnego za pomocą kabla.

Żarówka z ikoną

ANSI Lumeny

Ponieważ projektory biznesowe są zwykle używane w jasnym otoczeniu, wysoka jasność co najmniej 3.000 ANSI lumenów jest ważna dla wyświetlania dobrych kontrastów. Do użytku w świetle dziennym wystarczy współczynnik kontrastu ok. 3 000:1.
Rozdzielczość ikony

Rozdzielczość

Jeśli chodzi o rozdzielczość, to do czytelnego wyświetlania czcionek i grafiki wymagana jest co najmniej rozdzielczość WXGA (1280 x 800 pikseli). WXGA jest szczególnie popularna wśród klientów posiadających panoramiczne laptopy. Jeszcze lepszym wyborem są projektory Full HD ( 1 920 x 1 080 pikseli) lub WUXGA (1 920 x 1 200 pikseli), ponieważ rozdzielczości te umożliwiają wyświetlanie grafiki i filmów w wyższej jakości.

Jasność: Jak jasny powinien być projektor?

Jasność projektora, która jest również nazywana intensywnością świecenia, jest mierzona i określana w ANSI lumenach. Opisuje ona, ile światła projektor może rzucić na daną powierzchnię.

Aby określić, jak duże powinno być natężenie światła, trzeba wziąć pod uwagę warunki panujące w lokalu. Czy pomieszczenie może być zaciemnione? Na przykład, im jaśniejsze jest światło otoczenia, tym jaśniejsza musi być projekcja. Rozmiar obrazu i odległość projekcji są również ważnymi czynnikami dla wymaganej jasności projektora, ponieważ intensywność światła naturalnie zmniejsza się wraz ze wzrostem odległości.

Jasność Beamera

Ilustracja przedstawia optymalną luminację dla projektorów LCD. W przypadku projektorów DLP do podanych wartości należy dodać ok. 1000 lumenów, ponieważ ze względu na technologię są one nieco ciemniejsze, pod warunkiem, że wyświetlane są głównie kolorowe treści.

Kontrast: Jakie są warunki oświetleniowe w danej lokalizacji?

Współczynnik kontrastu opisuje maksymalną różnicę w jasności czerni i bieli. Przy wartości kontrastu 1 000:1 najjaśniejszy punkt jest więc tysiąc razy jaśniejszy od najciemniejszego. Im wyższy kontrast projektora, tym ostrzejszy i bardziej naturalny jest wyświetlany obraz.

To, jak wysokie powinny być wartości kontrastu , zależy zawsze od obszaru zastosowania i jasności otoczenia. Szczególnie w przypadku projektorów do kina domowego, wysoki kontrast jest ważny, aby stworzyć głęboką czerń. Nawet w ciemniejszych pomieszczeniach projektory o wysokim kontraście mogą odtwarzać żywe i wierne kolory.

Wysoki kontrast / Niski kontrast

Jeśli projektory mają być używane głównie przy świetle dziennym lub sztucznym, kontrast ma więc drugorzędne znaczenie. Jednak każde projektory powinny mieć współczynnik kontrastu co najmniej 5 000:1 .

Rozdzielczość i format: ile pikseli potrzebuje projektor?

Rozdzielczość opisuje liczbę pikseli tworzących obraz. Im większa gęstość pikseli, tym wyraźniejszy obraz. Rozdzielczość, której potrzebujesz dla swojego projektora, zależy od przeznaczenia i źródła obrazu.

Ponieważ w dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do wysokiej rozdzielczości obrazu ze strony telewizorów i monitorów , powinieneś zacząć od  projektorów o rozdzielczości co najmniej HD ready. Dzięki projektorowi HD Ready (1 280 x 720 pikseli) możesz doświadczyć filmów DVD na dużym ekranie.

Jeśli oczekujesz ostrego jak brzytwa obrazu podczas oglądania Blu-ray, powinieneś wybrać projektor Full HD (1.920 x 1.080 pikseli). Projektor Full HD to także właściwy wybór dla graczy posiadających PS4 lub XBox 360.

aufloesungen-beamer

Full HD to nie koniec - w segmencie high-endowego kina domowego pojawiły się już projektory4K o rozdzielczości 3.840 x 2.160 pikseli. Co prawda nie ma jeszcze dużej ilości treści dostępnych w jakości 4K, ale przy dobrym upscalerze (np. w amplitunerze AV) można już cieszyć się treściami Full HD w 4K.

Głośność: ile decybeli jest cichych, ile głośnych?

W zależności od obszaru zastosowania, rozwój hałasu projektora odgrywa mniej lub bardziej centralną rolę.

Głośnik Icon

Aby zapewnić, że można cieszyć się filmem podczas wieczoru w kinie domowym lub nie przeszkadza głośny hałas w tle podczas prezentacji, projektor nie powinien emitować więcej niż 30 dB. Im większy jest projektor, tym zazwyczaj jest cichszy. Dlatego projektory do kina domowego z dużą obudową znacznie szybciej osiągają wartości poniżej 30 dB. Mały, przenośny projektor jest zwykle nieco głośniejszy.

Żarówka z ikoną

Decydującą rolę odgrywa również natężenie światła. Im jaśniejsze projektory, tym będą głośniejsze. Dzieje się tak dlatego, że mocniejsze lampy wymagają większego chłodzenia. Oprócz głośności ważna jest również częstotliwość wentylatora, która decyduje o tym, czy hałas jest niepokojący. Dlatego wartość dB nie zawsze jest bezpośrednio porównywalna.

Wskazówka: aby cieszyć się filmem podczas wieczoru w kinie domowym, głośność projektora powinna wynosić poniżej 30 dB.

Technologia: Która metoda jest odpowiednia dla Twoich projektorów?

Jakie są poszczególne technologie i czym się różnią? Przedstawiamy najważniejsze technologie projektorów oraz pokazujemy ich wady i zalety.

Technologia DLP

Technologia DLP

W procesie DLP (Digital Light Processing) obraz jest generowany przez miliony małych lusterek, które rzutują emitowane światło na ekran. Każde lusterko odpowiada punktowi świetlnemu, którego ruchy przechylne, niewidoczne dla ludzkiego oka, umożliwiają stworzenie szerokiej gamy gradacji kolorów. W ten sposób bardzo dobrze odwzorowany jest współczynnik kontrastu.

Ze względu na drobną strukturę lustrzaną, odwzorowanie obrazu jest również bardzo drobne i nie widać na nim rastrowania. Technologia DLP wymaga mniej miejsca, co czyni ją interesującą przy produkcji mniejszych urządzeń. Projektory DLP pracują w systemie zamkniętym od źródła światła do układu optycznego. Ponieważ nie ma możliwości przeniknięcia kurzu, urządzenia DLP są mało wymagające lub bezobsługowe.

Zalety i wady technologii DLP

vorteile-nobubble

Zalety

 • precyzyjne pisanie i rysowanie linii

 • wysoki kontrast

 • chipy DMD o długiej żywotności

Ikona minus

Wady

 • efekt tęczy (widoczne lekkie przebłyski koloru)

 • słyszalne koło kolorów w pewnych okolicznościach

 • niższa wierność kolorów

Wskazówka: Projektory DLP nadają się szczególnie do zastosowań podstawowych w biznesie / kinie domowym.

Technologia LCD

Technologia LCD

W procesie LCD (Liquid Crystal Display) projektor rozdziela białe światło z lampy projektora. Wiązki światła są następnie ponownie składane w celu utworzenia rozpoznawalnego kolorowego obrazu. W uproszczeniu można sobie wyobrazić, że proces ten działa podobnie jak projektory slajdów. Zamiast slajdów zawierają one małe elementy ciekłokrystaliczne, które reprezentują obraz, który ma być wyświetlany. Technologia LCD pozwala uzyskać szczególnie żywe i naturalne kolory oraz wysokiej jakości gradienty barw, ale trzeba się pogodzić z niewielkimi gradacjami w nasyceniu poziomu czerni. Z kolei w projektorach do kina domowego poziom czerni jest optymalizowany cyfrowo.

Zalety i wady technologii LCD

vorteile-nobubble

Zalety

 • obrazy o wiernej kolorystyce

 • precyzyjne rozróżnienie pikseli

 • nieco jaśniejszy w bezpośrednim porównaniu z technologią DLP

Ikona minus

Wady

 • efekt "Fly screen" możliwy przy niskiej rozdzielczości

 • bardziej wymagająca konserwacja (konieczność wymiany filtrów)

Wskazówka: projektory LCD nadają się szczególnie do wysokiej klasy kina domowego!

Technologia LCoS

D-ILA, LCoS i SXRD

Proces ten znany jest pod różnymi nazwami przez producentów. JVC nazywa go D-ILA (Direct-Drive Image Light Amplification), Canon nazywa technologię LCos (Liquid Crystal on silicon), a Sony - SXRD (Silicon X-tal Reflective Display). Wszystkie trzy opierają się na tym samym sposobie działania.

Działa on podobnie do technologii LCD, ale panele odbijają światło, zamiast przepuszczać je przez siebie (jak w przypadku technologii DLP). D-ILA / LCoS / SXRD łączy więc zalety technologii DLP i LCD.

Zalety i wady technologii D-ILA, LCoS i SXRD

vorteile-nobubble

Zalety

 • wysoka jakość obrazów, wierne kolory

 • precyzyjne rozróżnienie pikseli

 • nieco jaśniejszy w bezpośrednim porównaniu z technologią DLP

Ikona minus

Wady

 • niższy strumień świetlny

 • stosunkowo wyższa cena

Wskazówka: projektory z technologią D-ILA, LCoS i SXRD nadają się szczególnie do kina domowego!

Funkcje: Jakie cechy powinny mieć Twoje projektory?

W zależności od zastosowania, istnieją różne funkcje, które upraszczają korzystanie z projektora. Zebraliśmy najważniejsze funkcje, które są na ogół bardzo przydatne!

Wymiary ikony

Korekta Keystone

 • także: korekcja geometrii obrazu
 • koryguje zniekształcenia trapezowe, które występują po pochyleniu projektora.
 • obraz jest ściskany w górnej lub dolnej części ekranu do momentu skorygowania zniekształcenia trapezowego.
 • pomocna przy kompensacji skośnych projekcji i prostowaniu obrazu
zoom-nobubble

Zoom optyczny

 • 2x zoom dla dużej elastyczności w projektorach kina domowego
 • pomocny, gdy nie można zagwarantować optymalnej odległości od ekranu

Ikona LensShift

Przesunięcie obiektywu

 • przesuwanie obrazu bez zniekształceń w poziomie i w pionie bez konieczności pochylania projektora
 • pomocne, gdy projektor nie może być umieszczony centralnie przed ekranem

Połączenia: interfejsy analogowe czy cyfrowe?

Jeśli chodzi o opcje połączeń, należy zastanowić się, do jakich urządzeń chcemy podłączyć projektory.

Generalnie rozróżniamy interfejsy analogowe i cyfrowe. Do połączeń analogowychzaliczamy wejścia dla VGA, S-Video, composite video lub component video. Wśród złączy analogowych najczęściej wykorzystywane jest złącze VGA, o ile w ogóle jest dziś potrzebne. Złączacyfrowe - dzisiejszy standard - to HDMI i DVI, które uznawane są za najwyższej jakości. Przy każdym zakupie należy rozważyć jedno z tych dwóch połączeń, aby być wyposażonym w sprzęt spełniający aktualne wymagania.

Główna różnica między tymi dwoma standardami polega na tym, że DVI nadaje się tylko do przesyłania obrazu, natomiast dźwięk może być przesyłany również przez HDMI. Obecnie złącze DVI jest przeważnie używane tylko w projektorach instalacyjnych, ponieważ HDMI ugruntowało swoją pozycję w zakresie wyświetlania treści HD. Jeśli źródło i projektor oferują interfejs cyfrowy, należy zawsze używać połączenia cyfrowego, np. HDMI, w celu uzyskania lepszej jakości obrazu. Więcej o wszystkich połączeniach, ich znaczeniu i funkcjonalności na naszej stronie"Podłączanie projektora"!

Wskazówka: połączenia cyfrowe HDMI i DVI są uważane za najwyższej jakości.

Ustawienie: Jak prawidłowo umieścić projektory?

Odległość od miejsca siedzącego

Odstępy między siedzeniami

Optymalna odległość siedzenia widza od ekranu zależy od rozdzielczości projektora. W przypadku rozdzielczości HD Ready (1.280 x 720px), jako optymalną odległość siedzenia należy zaplanować co najmniej 1,8-krotność szerokości ekranu.

Jeśli chcesz użyć projektora Full HD (1.920 x 1.080px), minimalna odległość dla uzyskania wysokiej jakości obrazu to 1,5-krotność szerokości ekranu. Chcesz mieć jeszcze większy obraz? W takim razie rozdzielczość 4K to właściwy wybór! Dzięki projektorom 4K (3.840 x 2.160px), możesz zmniejszyć odległość siedzenia do 1-krotności szerokości ekranu. Dzięki wysokiej rozdzielczości obraz mimo niewielkiej odległości jest wysokiej jakości, a struktura pikseli nie jest widoczna.

Rozdzielczość HD Ready

Odstępy między siedzeniami = szerokość ekranu x 1,8

Rozdzielczość Full HD

Rozstaw siedzeń = szerokość ekranu x 1,5

rozdzielczość 4K

Odstęp między siedzeniami = szerokość ekranu x 1

platzierung-grafik

Umieszczenie

Przy umieszczaniu projektorów LCD należy w miarę możliwości umieścić projektor równolegle do dolnej krawędzi ekranu lub zawiesić go równolegle do górnej krawędzi ekranu w przypadku montażu sufitowego.

projektorach DLP często stosuje się tzw. przesunięcie. Oznacza to, że obraz zaczyna się nieco wyżej. Dlatego projektor powinien być umieszczony nieco poniżej dolnej krawędzi ekranu lub zawieszony nieco wyżej niż górna krawędź ekranu. Niewielkie poprawki obrazu można wprowadzić za pomocą korekcji geometrii obrazu. Należy również zwrócić uwagę na współczynnik projekcji projektora. Wskazuje on, w jakiej odległości od ekranu muszą znajdować się projektory, aby można było wyświetlać obraz na całą powierzchnię ekranu. Aby poznać współczynnik projekcji swojego projektora, skorzystaj z naszego kalkulatora powierzchni projekcyjnej.

Koszty operacyjne: jak drogie są lampy wymienne?

Przy zakupie projektora należy zwrócić uwagę na ewentualne koszty następcze związane zwymianą lamp. W zależności od lampy cena może się wahać od ok. 300 do 1600 zł.

Z reguły żywotność lampy wynosi od 2000 do 4000 godzin. W przypadku projektorów przenośnych żywotność lampy jest znacznie krótsza ze względu na inną konstrukcję i wynosi około 1000 do 1500 godzin.

Jeśli używasz projektora codziennie i chcesz utrzymać koszty utrzymania na jak najniższym poziomie, interesujący jest projektor hybrydowy LED lub laserowo-ledowy, który może wytrzymać nawet 20 000 godzin bez wymiany lamp. Oprócz kosztów za lampy, nie ma też kosztów za ich wymianę, jeśli nie masz możliwości samodzielnej wymiany lampy (np. w szkole).

Przy okazji: koszt lampy zamiennej waha się od 300 do1600 PLN, projektory LED mają dłuższą żywotność.

Lampy do projektorów można szybko i łatwo wymienić samemu. W poniższym filmie pokazujemy jak to działa!

Ruszajmy na poszukiwania projektorów!

Czy udało nam się przedstawić Ci najważniejsze opcje wyboru i kryteria zakupu? Jeśli wiesz już, jakie cechy powinny posiadać Twoje projektory, wypróbuj nasz przewodnik zakupu! Za jego pomocą możesz przefiltrować różnorodną ofertę produktów zgodnie z Twoimi życzeniami i znaleźć idealny projektor do swojego projektu!

Oczywiście, nasi konsultanci chętnie udzielą Ci również osobistego doradztwa.

Unsere Beamer Empfehlungen

Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy masz jeszcze inne pytania?

Chętnie doradzimy Ci również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam teraz swoje dane kontaktowe.