Biały projektor z pilotem zdalnego sterowania

Porady dotyczące zakupu projektorów w visunext

Podsumowaliśmy poniżej najważniejsze informacje dotyczące tematu projektory!

DLP czy LCD, LED czy laser, 4K czy Full HD, ANSI lumenów, współczynnik kontrastu, lens shift - w świecie projektorów najpierw trzeba się odnaleźć, by dokonać właściwego wyboru!

Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat projektorów jako przewodnik zakupowy oparty na najnowszych osiągnięciach technologicznych.

Treść

Obszar zastosowania: Do czego chcesz używać projektora?

Pierwszym pytaniem, które powinieneś sobie zadać przed zakupem, jest to, do czego chcesz używać projektora. Różne obszary zastosowań skutkują bardzo różnymi kryteriami, takimi jak rozdzielczość, jasność, kontrast i głośność, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie projektora. Zasadniczo rozróżnia się projektory do użytku domowego i projektory do użytku biznesowego.

Zastosowanie projektorów w kinie domowym lub salonie

Do prywatnego kina domowego lub salonu zalecamy projektor o rozdzielczości 16:9, ponieważ większość filmów jest dostępna w formacie 16:9. Projektory Full HD (1920 x 1080 pikseli) i 4K (3840 x 2160 pikseli) oferują ten format i stały się standardem w zastosowaniach kina domowego.

Pokój dzienny z projektorem na stole, który wyświetla obraz na ekran
Ikona 3D

reprezentacja 3D

Dobry projektor do kina domowego obsługuje dziś 3D. Bardzo dobry projektor do kina domowego oferuje jeszcze jedną ważną funkcję: pośrednie obliczanie obrazu w 2D i 3D. Zapewnia to płynny obraz podczas szybkich ruchów. Aby móc odtwarzać filmy Blu-ray w wysokiej rozdzielczości, projektory potrzebują również złącza HDMI lub DVI z obsługą HDCP.

Żarówka z ikoną

Jasność i kontrasty

Aby optymalnie wyświetlać kolory i gradienty, projektory do kina domowego powinny miećwspółczynnik kontrastu wynoszący co najmniej 10 000:1.
wymagana jasność projektora zależy od jasności otoczenia. Jeśli kino domowe może być całkowicie zaciemnione, jasność około 1500 ANSI lumenów jest już wystarczająca. Jeśli w pomieszczeniu jest dużo światła, konieczne jest co najmniej 5000 ANSI lumenów.
sound-nobubble

Dźwięk

Szczególnie w kinie domowym głośność projektora jest ważnym kryterium. Jeśli chcesz cieszyć się filmami w spokoju, cichy projektor o głośności poniżej 30dB będzie dla Ciebie właściwym wyborem. Z drugiej strony, w salonie głośność jest mniej decydująca, ponieważ czynniki takie jak moc światła odgrywają tutaj ważniejszą rolę. Tylko odpowiedni dźwięk sprawia, że kino domowe jest idealne. Jednak wewnętrzne głośniki projektora nie są do tego wystarczające, dlatego zalecamy użycie amplitunera AV z głośnikami surround i dźwiękiem Dolby Digital lub DTS.

Jeśli już teraz chcesz przygotować się na przyszłość w wysokiej rozdzielczości, projektor 4K (3840 x 2160 pikseli ) jest właściwym wyborem, pod warunkiem, że budżet jest hojnie zaplanowany. Wysokiej jakości projektory do kina domowego Full HD oferują również skalowanie do 4K, takie jak technologia 4K enhancement. Powoduje ona podwojenie rozdzielczości poprzez przesunięcie każdego piksela po przekątnej o 0,5 piksela. Daje to zauważalnie lepszą jakość obrazu.

Wykorzystanie projektorów w biznesie do prezentacji

Zasadniczo rozróżniamy projektory biznesowe do montażu sufitowego i przenośne projektory prezentacyjne do użytku mobilnego lub jakoprojektorystołowe. W przypadku montażu sufitowego, projektory powinny posiadać odpowiedni otwór montażowy. Ponadto bardzo pomocny jest projektor z automatyczną korekcją geometrii obrazu, która kompensuje zniekształcenia projekcji.

Duża sala konferencyjna z ekranem i projektorami
Głośnik Icon

Głośnik

Urządzenia mobilne nie powinny ważyć więcej niż 3 kilogramy, aby były łatwe w transporcie i najlepiej, aby posiadały wewnętrzne głośniki, aby móc prowadzić prezentacje w dowolnym miejscu. Jeśli dźwięk nie jest wystarczający, można użyć zewnętrznego głośnika, który można podłączyć bezpośrednio do notebooka przez Bluetooth lub jack 3,5 mm
usb-nobubble

Łączność

Poszukaj także gniazd USB lub kart SD, jeśli chcesz odtwarzać prezentacje bezpośrednio z pamięci bez komputera. Aby zapewnić maksymalną elastyczność, warto wyposażyć projektor w funkcję Wi-Fi. Jeśli masz smartfona lub tablet z obsługą MHL, projektor z obsługą M HL jest dla Ciebie interesujący. Można go podłączyć bezpośrednio do urządzenia mobilnego za pomocą kabla.

Żarówka z ikoną

Jasność

Ponieważ projektory biznesowe są zwykle używane w jasnym otoczeniu, wysoka jasność co najmniej 3000 ANSI lumenów jest ważna dla wyświetlania dobrych kontrastów. Do użytku w świetle dziennym wystarczający jest współczynnik kontrastu wynoszący około 5000:1.
Rozdzielczość ikony

Rozdzielczość

Jeśli chodzi o rozdzielczość, do czytelnego wyświetlania czcionek i grafiki wymagana jest co najmniej rozdzielczość WXGA (1280 x 800 pikseli). Rozdzielczość WXGA jest szczególnie popularna wśród klientów posiadających panoramiczne laptopy. Jeszcze lepszym wyborem są projektory Full HD (1,920 x 1,080 pikseli) lub WUXGA (1,920 x 1,200 p ikseli), gdyż rozdzielczości te umożliwiają wyświetlanie grafiki i filmów w wyższej jakości.

Jasność: Jak jasny powinien być projektor?

Jasność projektora, zwana również natężeniem światła lub luminancją, jest mierzona i określana w lumenach ANSI. Opisuje ona, ile światła projektor może rzucić na określoną powierzchnię.

Aby określić, jak wysokie powinno być natężenie światła, należy wziąć pod uwagę warunki panujące w pomieszczeniu. Czy pomieszczenie może być zaciemnione? Na przykład, im jaśniejsze światło otoczenia, tym jaśniejsza powinna być projekcja. Rozmiar obrazu i odległość projekcji są również ważnymi czynnikami dla wymaganej jasności projektora, ponieważ natężenie światła naturalnie maleje wraz ze wzrostem odległości.

Jasność Beamera

Ilustracja przedstawia optymalną jasność dla projektorów LCD w różnych scenariuszach, takich jak pokoje dzienne lub sale konferencyjne. W przypadku projektorów DLP do podanych poniżej wartości należy dodać około 1000 lumenów, ponieważ są one nieco ciemniejsze ze względu na technologię, pod warunkiem, że wyświetlane są głównie kolorowe treści.

Kontrast: Jakie są warunki oświetleniowe w danej lokalizacji?

Współczynnik kontrastu opisuje maksymalną różnicę w jasności czerni i bieli. Przy wartości kontrastu 1000:1, najjaśniejszy punkt jest tysiąc razy jaśniejszy od najciemniejszego. Im wyższy kontrast projektora, tym ostrzejszy i bardziej naturalny jest wyświetlany obraz.

To, jak wysokie powinny być wartości kontrast u, zawsze zależy od obszaru zastosowania i jasności otoczenia. Szczególnie w przypadku projektorów do kina domowego, wysoki kontrast jest ważny dla uzyskania głębokiej czerni. Nawet w ciemniejszych pomieszczeniach projektory o wysokim kontraście mogą odtwarzać żywe i realistyczne kolory.

Wysoki kontrast / Niski kontrast

Jeśli projektor ma być używany głównie w świetle dziennym lub sztucznym, kontrast ma drugorzędne znaczenie. Jednak każdy projektor powinien mieć współczynnik kontrastu co najmniej 5000:1 .

Rozdzielczość i format: Ile pikseli potrzebuje projektor?

Rozdzielczość opisuje liczbę pikseli tworzących obraz. Im większa gęstość pikseli, tym ostrzejszy obraz. Rozdzielczość projektora zależy od jego przeznaczenia i źródła obrazu.

Ponieważ w dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do wysokiej rozdzielczości obrazu z telewizorów i monitorów, przy zakupie projektora należy zacząć od rozdzielczości co najmniej Full HD.

ProjektorHD Ready (1280 x720 pikseli) umożliwia oglądanie filmów DVD na dużym ekranie, ale jeśli oczekujesz ostrego jak brzytwa obrazu z Blu-ray lub nowoczesnych usług streamingowych, powinieneś wybrać projektor FullHD (1920 x 1080 pikseli). Projektor Full HD to także właściwy wybór dla graczy korzystających z PS4 lub XBox 360.

aufloesungen-beamer

Full HD to bynajmniej nie koniec - coraz więcej projektorów decyduje się na rozdzielczość 4K o rozdzielczości 3 840 x 2 160 pikseli. Dzięki portalom streamingowym, wysokiej jakości płytom Blu-ray i konsolom do gier nowej generacji, takim jak PS5 i XBox Series X, coraz więcej treści można oglądać w 4K. Jednak dzięki dobremu upscalerowi (np. w amplitunerze AV) można również cieszyć się treściami Full HD w 4K.

Projektory rozdzielczości w skrócie

Rozdzielczość
Format
Zalety
Wady
Klasyfikacja
SVGA (800x600)4:3Bardzo tani, wystarczający do prostych prezentacji w formacie 4:3Ograniczona szczegółowość, nie idealna do filmów lub złożonych grafikniższy poziom podstawowy
XGA (1024x768)4:3Wystarczający do okazjonalnych prezentacji biznesowych, wciąż bardzo przystępny cenowoNie nadaje się idealnie do filmówPoziom podstawowy
HD ready (1280x720)16:9Obsługuje treści HD, wystarczająca szczegółowość dla wielu zastosowań, odpowiedni do okazjonalnego oglądania wideoNie tak szczegółowy jak Full HDŚrednia półka
WXGA (1280x800)16:10Obsługuje treści HDready, lepsza szczegółowość, dobra do filmów i prezentacji w biurach i szkołach
Nieco droższe niż SVGA i XGAŚrednia półka
Full HD (1920x1080)16:9Doskonała jakość obrazu, idealna do filmów domowych i szczegółowej grafiki biznesowejNiedrogi, wymaga większej przepustowości do przesyłania strumieniowegoKlasa profesjonalna
WUXGA (1920x1200)16:10Wysoka rozdzielczość zapewniająca szczegółową grafikę, idealna do prezentacji biznesowych i szkolnychMoże być droższa, nie wszystkie treści obsługują tę rozdzielczośćKlasa profesjonalna
4K UHD (3840x2160)16:9Niezwykle wysoka szczegółowość, niesamowita jakość obrazu, idealna do filmów 4KWymaga wysokiej jakości źródeł multimedialnych i dużej przepustowościProfesjonalna klasa high-end

Hałas podczas pracy: Ile decybeli to cicho, a ile głośno?

W zależności od obszaru zastosowania, rozwój hałasu projektora odgrywa mniej lub bardziej centralną rolę.

Głośnik Icon

Abyś mógł cieszyć się filmem podczas wieczoru w kinie domowym lub nie przeszkadzał Ci głośny hałas w tle podczas prezentacji, hałas pracy projektora nie powinien przekraczać 30 dB. Z reguły im większy jest projektor, tym jest cichszy, ponieważ większe wentylatory mogą być wbudowane w dużą obudowę, która może obracać się znacznie wolniej niż małe wentylatory dla tej samej ilości powietrza. Dlatego też projektory kina domowego z dużymi obudowami znacznie szybciej osiągają wartości poniżej 30 dB. Z kolei małe, przenośne projektory są zazwyczaj nieco głośniejsze.

Żarówka z ikoną

Jasność również odgrywa decydującą rolę. Im jaśniejszy projektor, tym jest głośniejszy. Wynika to z faktu, że jaśniejsze lampy muszą być bardziej chłodzone. Oprócz głośności, częstotliwość wentylatora również odgrywa rolę w tym, czy hałas jest postrzegany jako irytujący. Dlatego wartość dB nie zawsze jest bezpośrednio porównywalna.

Wskazówka: Aby móc cieszyć się filmem podczas wieczoru kina domowego, hałas pracy projektora powinien wynosić poniżej 30 dB. Zalecamy również stosowanie głośników zewnętrznych, które zagłuszają hałas projektora.

Technologia: Która metoda jest odpowiednia dla Twojego projektora?

Jakie są różne technologie i czym się różnią? Przedstawiamy najważniejsze technologie projektorów oraz pokazujemy ich zalety i wady.

Technologia DLP

Technologia DLP

W procesie DLP (Digital Light Processing) obraz jest tworzony przez miliony małych luster, które rzucają światło z lampy na ekran. Każde lustro odpowiada punktowi światła (pikselowi), którego ruch przechylający, niewidoczny dla ludzkiego oka, tworzy wiele niuansów kolorystycznych. Lustra można również odchylić całkowicie do tyłu, tak aby żadne światło nie padało na ekran z tego lustra, a piksel pozostawał czarny. Daje to bardzo dobre odwzorowanie współczynnika kontrastu.

Ze względu na drobną strukturę lustra, wyświetlany obraz jest również bardzo ostry i nie widać na nim struktury rastrowej. Technologia DL P wymaga mniej miejsca w obudowie beamera, co czyni ją interesującą przy produkcji mniejszych urządzeń. Projektory DLP działają w oparciu o zamknięty system od źródła światła do optyki. Ponieważ kurz nie może się do nich przedostać, urządzenia DLP są bezobsługowe lub praktycznie bezobsługowe.

Zalety i wady technologii DLP

vorteile-nobubble

Zalety

 • precyzyjne pisanie i rysowanie linii

 • wysoki kontrast

 • chipy DMD o długiej żywotności

Ikona minus

Wady

 • Efekt tęczy (widoczne lekkie przebłyski kolorów)

 • słyszalne koło kolorów w pewnych okolicznościach

 • niższa wierność kolorów

Wskazówka: Projektory DLP są szczególnie odpowiednie do zastosowań biznesowych / kina domowego na poziomie podstawowym.

Technologia LCD

Technologia LCD

W procesie LCD (Liquid Crystal Display) projektor rozdziela białe światło lampy projektora na kolory RGB za pomocą różnych luster dichroicznych. Promienie świetlne poszczególnych kolorów są przepuszczane przez chipy LCD, a następnie ponownie łączone w rozpoznawalny kolorowy obraz. W uproszczeniu, proces ten można porównać do rzutnika slajdów. Zamiast slajdu zawierają one małe elementy ciekłokrystaliczne, które wyświetlają obraz. Dzięki technologii LCD można uzyskać szczególnie mocne i naturalne kolory, a także wysokiej jakości gradienty kolorów, ale należy zaakceptować niewielkie gradacje nasycenia wartości czerni, a także niewielkie tworzenie się rastra. Z kolei w projektorach kina domowego poziom czerni jest optymalizowany cyfrowo.

Zalety i wady technologii LCD

vorteile-nobubble

Zalety

 • obrazy w prawdziwym kolorze

 • precyzyjne odwzorowanie pikseli

 • nieco jaśniejszy w bezpośrednim porównaniu z technologią DLP

Ikona minus

Wady

 • Efekt "latającego ekranu" możliwy przy niskiej rozdzielczości

 • bardziej wymagająca konserwacja (konieczna wymiana filtra)

Wskazówka: Projektory LCD nadają się szczególnie do wysokiej klasy kina domowego!

Technologia LCoS

D-ILA, LCoS i SXRD

Proces ten jest znany pod różnymi nazwami przez producentów. JVC nazywa go D-ILA (Direct-Drive Image Light Amplification), Canon nazywa tę technologię LCos (Liquid Crystal on silicon), a Sony SXRD (Silicon X-tal Reflective Display). Wszystkie trzy opierają się na tym samym trybie działania.

Działa on podobnie do technologii LCD, ale panele odbijają światło zamiast je przepuszczać (jak w przypadku technologii DLP). D-ILA / LCoS / SXRD łączy w sobie zalety technologii DLP i LCD.

Zalety i wady technologii D-ILA, LCoS i SXRD

vorteile-nobubble

Zalety

 • wysoka jakość obrazu, prawdziwy kolor

 • precyzyjne odwzorowanie pikseli

 • nieco jaśniejszy w bezpośrednim porównaniu z technologią DLP

Ikona minus

Wady

 • niższy strumień świetlny

 • relatywnie wyższa cena

Wskazówka: Projektory z technologią D-ILA, LCoS i SXRD są szczególnie odpowiednie do kina domowego!

Funkcje: Jakie funkcje powinien posiadać projektor?

W zależności od aplikacji, istnieją różne funkcje ułatwiające korzystanie z projektora. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze funkcje, które zazwyczaj są bardzo przydatne!

Wymiary ikony

Korekta Keystone

 • zwana także: korekcją zniekształceń trapezowych
 • koryguje zniekształcenia trapezowe, które występują, gdy projektor jest pochylony.
 • obraz jest ściskany w górnej lub dolnej części ekranu do momentu skorygowania zniekształceń trapezowych.
 • pomocna w kompensowaniu pochylonych projekcji i prostowaniu obrazu
zoom-nobubble

Zoom optyczny

 • 2-krotny zoom zapewniający dużą elastyczność w projektorach kina domowego
 • pomocny, gdy nie można zagwarantować optymalnej odległości od ekranu

Ikona LensShift

Przesunięcie obiektywu

 • Przesuwanie obrazu bez zniekształceń w poziomie i w pionie bez przechylania projektora
 • pomocne, gdy projektora nie można umieścić centralnie przed ekranem

Połączenia: Interfejsy analogowe czy cyfrowe?

Jeśli chodzi o opcje połączeń, należy rozważyć, do jakich urządzeń chcemy podłączyć projektor.

Ogólnie rzecz biorąc, rozróżnia się interfejsy analogowe i cyfrowe. Połączenia analogowe obejmują wejścia VGA, S-Video, kompozytowe wideo lub komponentowe wideo. Spośród połączeń analogowych, połączenie VGA jest najprawdopodobniej używane, jeśli nadal jest wymagane. Połączenia cyfrowe - obecnie standardowe - to HDMI i DisplayPort, które są uważane za najwyższej jakości.

Jedno z tych dwóch połączeń powinno być brane pod uwagę przy każdym zakupie, aby spełnić obecne wymagania. Połączenie DVI jest obecnie najczęściej używane tylko w projektorach instalacyjnych, ponieważ HDMI i DisplayPort dominują w wyświetlaniu treści HD i 4K. Jeśli źródło i projektor oferują interfejs cyfrowy, należy zawsze korzystać z połączenia cyfrowego, np. HDMI lub DisplayPort, aby uzyskaćlepszą jakość obrazu . Więcej informacji na temat wszystkich połączeń, ich znaczenia i sposobu działania można znaleźć na naszej stronie"Podłączanie projektorów"!

Wskazówka: Połączenia cyfrowe HDMI i DVI są uważane za najwyższej jakości.

Konfiguracja: Jak prawidłowo ustawić projektor?

Odległość od miejsca siedzącego

Rozstaw siedzeń

Optymalna odległość widza od ekranu zależy od rozdzielczości projektora. W przypadku rozdzielczości HD Ready (1280 x 720 pikseli) optymalna odległość od ekranu powinna wynosić co najmniej 1,8 szerokości ekranu. Jeśli chcesz korzystać z projektora Full HD (1,920 x 1,080px), minimalna odległość dla wysokiej jakości obrazu wynosi 1,5-krotność szerokości ekranu. Chcesz uzyskać jeszcze większy obraz? W takim razie rozdzielczość 4K jest właściwym wyborem! Dzięki projektorom 4K (3.840 x 2.160px) można zmniejszyć odległość do 1-krotności szerokości ekranu. Dzięki wysokiej rozdzielczości obraz jest wysokiej jakości pomimo małej odległości, a struktura pikseli nie jest widoczna.


Rozdzielczość
Optymalna odległość siedzenia
Rozdzielczość HD Ready / WXGAOdległość siedzenia = szerokość ekranu x 1,8
Rozdzielczość Full HD / WUXGARozstaw siedzeń = szerokość ekranu x 1,5
rozdzielczość 4KRozstaw siedzeń = szerokość ekranu x 1
platzierung-grafik

Umieszczenie

Podczas ustawiania projektorów LCD, projektor powinien być ustawiony możliwie równolegle do dolnej krawędzi ekranu lub, w przypadku montażu sufitowego, równolegle do górnej krawędzi ekranu. Projektory LCD wyświetlają obraz stosunkowo prosto z obiektywu.

ProjektoryDLP często pracują z tzw. offsetem. Oznacza to, że obraz zaczyna się nieco wyżej. Dlatego projektor powinien być umieszczony nieco poniżej dolnej krawędzi ekranu lub zawieszony nieco wyżej niż górna krawędź ekranu. Niewielkie korekty obrazu można wprowadzić za pomocą korekcji geometrii obrazu. Należy również wziąć pod uwagę współczynnik projekcji projektora. Wskazuje on, jak daleko projektor musi znajdować się od ekranu, aby wyświetlić cały obszar obrazu.

Aby określić współczynnik projekcji projektora, skorzystaj z naszego kalkulatora powierzchni projekcyjnej. Należy również pamiętać, że w zależności od miejsca instalacji, potrzebny będzie odpowiednio długi kabel HDMI.

Koszty operacyjne: Jak drogie są lampy zamienne?

Przy zakupie projektora należy zwrócić uwagę na ewentualne kosztywymiany lamp. Cena wynosi zwykle od około 35 do 350 euro, w zależności od lampy.

Z reguły żywotność lampy wynosi od 2000 do 4000 godzin. W przypadku projektorów przenośnych żywotność lampy jest znacznie krótsza ze względu na inną konstrukcję i wynosi około 1000-1500 godzin .

Jeśli używasz projektora codziennie i chcesz utrzymać koszty utrzymania na jak najniższym poziomie, interesujący jest projektor LED lub hybrydowy laser-LED, który może wytrzymać do 20 000 godzin bez wymiany lamp. Oprócz kosztów lamp, nie ma również kosztów ich wymiany, jeśli nie możesz samodzielnie wymienić lampy (np. w szkole).

Przy okazji: koszt wymiany lampy waha się od 35 do 350 euro, projektory LED mają dłuższą żywotność.

Ruszajmy na poszukiwania projektorów!

Czy udało nam się przedstawić najważniejsze opcje wyboru i kryteria zakupu? Jeśli wiesz już, jakie funkcje powinien mieć Twój projektor, wypróbuj nasz przewodnik zakupowy! Możesz z niego skorzystać, aby przefiltrować różnorodną gamę produktów zgodnie ze swoimi życzeniami i znaleźć idealny projektor do swojego projektu!

Oczywiście, nasze osoby kontaktowe z przyjemnością udzielą ci osobistego doradztwa.

Nasze rekomendacje dotyczące projektorów

kachel_kaufberater

Porady dotyczące zakupu płótna

kachel_beamer_anschlie__en

Zwycięzca testu projektorów

kachel6

Rozwiązania digital signage

Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy nadal masz otwarte pytania?

Chętnie doradzimy również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam swoje dane kontaktowe już teraz.