lg-largo4k-hu70ls_lg-vivo-hu85ls

Sprawozdanie z badania

LG Largo4k HU70LS & LG Vivo HU85LS

LG odsłania nowe projektory na targach IFA 2019!

Przed targami IFA 2019 firma LG zapowiedziała już jeden z dwóch wspomnianych projektorów - LG Vivo HU85LS. Laserowy projektor o ultrakrótkim rzucie wykorzystuje rozdzielczość 4K UHD i rzuca atrakcyjny obraz na ścianę dzięki jasności 2700 lumenów. Dzięki optyce UST jest idealny do stosowania na szafkach RTV, gdzie w przeciwnym razie umieścilibyśmy telewizor. W tym przypadku ściana pozostaje "czysta". Dzięki temu LG Vivo HU85LS idealnie nadaje się do kina domowego w salonie.

Treść

LG Largo4k HU70LS

Właśnie został zapowiedziany kolejny model - LG Largo4k. Nowy LG Largo4k HU70LS na pierwszy rzut oka ma tylko jedną wspólną cechę z obecnie dostępnym LG Largo lub LG Largo 2.0 - nazwę. Na drugi rzut oka obudowa zdradza, że kryje w sobie coś więcej, niż się wydaje. Wynika to nie tylko z większego układu DLP, bo to przecież projektor 4K! Wraz z LG Largo4k, LG wchodzi do ligi projektorów LED 4K. Do tej pory maksymalną rozdzielczością była Full HD. Do tej pory rozdzielczość 4K była stosowana tylko w projektorach laserowych LG.

lg_largo4k_hu70ls
1 von 1
LG Largo4k HU70LS w nowej obudowie.

Nowa obudowa

W porównaniu z poprzednimi projektorami, obudowa nowego projektora LG 4K LED wydaje się niemal zbyt normalna. Do tej pory konstrukcje były zawsze nieco bardziej nietypowe. Z kolei LG Largo4k jest nieco bardziej neutralny. Może to być związane z liczbą diod LED, ponieważ nadal osiąga on 1400 lumenów przy rozdzielczości 4K, podobnie jak jego odpowiednik Full HD. Ponieważ same diody LED wymagają trochę miejsca, podobnie jak chłodzenie, większa obudowa jest zrozumiała.

Źródło światła LED

Jak już wspomniano, Largo4k wyposażony jest w źródło światła LED. Niesie ono ze sobą sprawdzone zalety, z którymi mieliśmy już do czynienia w przypadku poprzednich modeli Largo. Należy do nich zaliczyć długą żywotność źródła światła wynoszącą aż 30 000 godzin. Wymiana lampy nie stanowi zatem problemu. Oznacza to również, że LG Largo4k HU70LS jest niedrogi w utrzymaniu. Dodatkowo nie ma odpadów rtęciowych po starych lampach.

Drugą zaletą jest
odwzorowanie kolorów na szczególnie wysokim poziomie, ponieważ projektor pracuje w4-kanałowej technologii LED. Trzy barwy podstawowe są wspierane przez kolejną diodę LED, aby z jednej strony wygenerować optymalne odwzorowanie kolorów, a z drugiej uzyskać najlepszą możliwą jasność.

LG-LED

Odwzorowanie kolorów w LG HU70LS jest tak dobre, że pokrywa 92% przestrzeni barw DCI-P3. Stawia to go na wyjątkowo wysokim poziomie odwzorowania barw.


Kolejną zaletą jest możliwość wyświetlania treści HDR. Obsługuje standard HDR 10 z dynamicznym mapowaniem tonów dla szczególnie wysokiego zakresu kontrastu.

Rozdzielczość 4K UHD

Aby nie tylko kolory, ale i ostrość obrazu były na wysokim poziomie, LG Largo4k oferuje rozdzielczość 4K UHD czyli 3840 x 2160 pikseli, która jest generowana dzięki technologii TI XPR. Dzięki temu wyświetla treści w doskonałej ostrości i zapewnia atrakcyjny obraz 4K.


Technologia HDR również idzie tutaj w parze z wyświetlaczem 4K. Dostarcza ona nie tylko ostry obraz, ale także obraz o bardzo wysokim kontraście, co zapewnia szczególnie żywy obraz dzięki High Dynamic Range.

webOS 4.5 i Magic Remote

Pod względem systemu webOS, LG Largo4k jest dobrze pozycjonowany, ponieważ pochodzi z bardzo świeżej wersji 4.5. W porównaniu do wersji 4.0, zawiera teraz popularne aplikacje dla Netflixa i Amazon Prime, Youtube oraz inne. Interfejs webOS 4.5 oferuje więc znacznie więcej atrakcyjnych aplikacji niż jego poprzednik.


webOS-4.5-und-Magic-Remote

Aby ułatwić sterowanie interfejsem webOS, LG HU70LS jest wyposażony w sprawdzony pilot Magic Remote.

Nowa soczewka

Jedną z cech, która uległa zauważalnej poprawie w LG HU70LS jest zoom optyki. Teraz projektor wykorzystuje zoom 1,25x, podczas gdy wcześniej maksymalny był zoom 1,1x. Dzięki temu projektory LED są pierwszymi tego typu urządzeniami, które przełamują nowe schematy w kwestii zoomu. Daje to nadzieję, że w przyszłości na rynku pojawią się kolejne projektory LED z mocniejszym zoomem, które dogonią konwencjonalne urządzenia. Wyróżnikiem optyki LG Largo4k jest fakt, że ustawianie ostrości jest zmotoryzowane. Oznacza to, że ustawianie ostrości na pierścieniu obiektywu należy w przypadku tego projektora do przeszłości.

LG-Largo4k_Zoom-Fokus
Zoom i ostrość w LG Largo4k.

Interfejs USB-C

Małą, ale miłą innowacją jest interfejs USB-C w projektorze LG Largo4k HU70LS. Można go wykorzystać np. do podłączenia notebooków, tabletów czy smartfonów bezpośrednio do projektora za pomocą kabla USB-C. Obecnie projektory ze złączem USB-C można znaleźć jak igłę w stogu siana. Dzięki temu interfejsowi projektory LG są zdecydowanie przyszłościowe.

LG_Largo4k_Anschluesse
Połączenia w LG Largo4k HU70LS.

Sprawdzone cechy

Ponadto nowy LG Largo4k oferuje szereg sprawdzonych funkcji, które zostały już wykorzystane w niektórych projektorach LG.

aufloesung

TruMotion

Na pokładzie znalazła się również popularna technologia TruMotion, jak LG nazywa pośrednie obliczanie obrazu. Jak zwykle, pośrednie obliczanie obrazu zapewnia płynny obraz w różnych gradacjach i redukuje szarpanie obrazu. Sam obraz zyskuje na plastyczności.
connect

Funkcje Smart Share

Dzięki technologiom Smart Share w projektorze LG, oferuje on wygodną kompatybilność z różnymi technologiami udostępniania ekranu, takimi jak Miracast, Wireless DLNA, TV Plus App i wiele innych.
bluetooth

Bluetooth

Popularna w LG funkcja Bluetooth Out pozwala Largo4k wysłać sygnał audio, który otrzymuje wraz z materiałem wideo przez HDMI, na przykład do głośnika lub słuchawek przez Bluetooth. W takim przypadku interesujące są również soundbary, które można wygodnie umieścić pod ekranami.

Pierwszy wniosek

Nie ujmując LG Largo4k HU70LS zbyt wiele, muszę przyznać, że jego specyfikację czyta się bardzo ciekawie. Ponieważ został on dopiero co zaprezentowany na targach IFA, dopiero okaże się, jakie będzie wrażenie, gdy zobaczymy go na żywo. Dlatego z niecierpliwością czekamy na test LG Largo4k. Połączenieźródła światła LED, rozdzielczości 4K UHD, rozsądnego zoomu i pozostałych cech zapowiada ciekawą przyszłość. Teraz pozostaje czekać, gdzie osiądzie cena LG Largo4k.

LG Vivo HU85LS

LG Vivo HU85LS został zapowiedziany przed targami IFA 2019. Nowy projektor LG o ultrakrótkim rzucie oprócz trwałego laserowego źródła światła oferuje wysoką rozdzielczość 4K UHD.

lg_vivo-hu85ls
LG Vivo HU85LS z frontem pokrytym materiałem, za którym znajdują się głośniki.

Optyka ultrakrótkiego rzutu

Projektor ultrakrótkoogniskowy dzięki swojemu wyglądowi doskonale nadaje się do postawienia na kredensie w salonie, wówczas zastępuje telewizor. Dużą zaletą jest to, że gdy nie wyświetla, ściana pozostaje biała, podczas gdy telewizor mógłby odciągnąć uwagę od wystroju pomieszczenia. Ponadto, dzięki białej obudowie LG Vivo nie wyróżnia się znacząco na jasnych meblach

Przy współczynniku rzutu 0,19:1 osiąga szerokość obrazu 2 m z układu optycznego w odległości nieco poniżej 40 cm, biorąc pod uwagę głębokość projektora. Dzięki temu idealnie nadaje się do umieszczenia na niskiej szafce lub kredensie.

Laserowe źródło światła

Podobnie jak LG Allegro, LG Vivo wykorzystuje laserowe źródło światła. W porównaniu z tradycyjnymi lampami, jego zaletą jest znacznie dłuższa żywotność. W tym przypadku jest to nawet 20 000 godzin. Eliminuje to konieczność wymiany lamp i związane z tym koszty

Kolejnego plusa należy szukać w kontrastowym wyświetlaczu. Gdy spojrzymy na kartę katalogową LG Vivo, wartość kontrastu uśmiecha się do nas. Wynosi ona 2 000 000:1, ale czy zawsze jest ona osiągana, to już inna kwestia, ponieważ światło w pomieszczeniu również odgrywa rolę w wyświetlaniu obrazu. Bez lasera jednak wartość ta byłaby niemożliwa do osiągnięcia. Dzięki diodom laserowym poszczególne obszary obrazuzaopatrywane w światło selektywnie, lub nie. W ten sposób uzyskuje się tak silną wartość kontrastu. Lampa musiałaby się tu zmagać z dużo większą ilością światła błądzącego.

W efekcie powstaje doskonała podstawa do wyświetlania HDR, którą LG HU85LS obsługuje. Projektory LG wykorzystują HDR 10 dla obsługiwanego formatu High Dynamic Range. Drobne gradacje kontrastu sprawiają, że obraz wydaje się jeszcze bardziej żywy, ponieważ poszczególne obszary otrzymują znacznie lepsze gradacje kontrastu, co ma również wpływ na reprezentację kolorów

Pod względem odwzorowania kolorów, LG Vivo HU85LS osiąga 100% przestrzeni barw Rec. 709. Stanowi to atrakcyjną podstawę dla filmów. Kolory są wyświetlane szczególnie naturalnie i dzięki temu zapewniają wierny obraz.

webOS 4.5 i Magic Remote

Jeśli chodzi o interfejs użytkownika, LG Vivo wyposażony jest w najnowszy webOS 4.5. Dużą zaletą systemu w stosunku do poprzednika jest to, że na pokładzie ponownie znalazły się popularne aplikacje Netflix i Amazon Prime. Nie zabrakło również Youtube i innych aplikacji.

webOS-4.5-und-Magic-Remote

Również tutaj obsługa interfejsu użytkownika webOS jest łatwa dzięki pilotowi Magic Remote. Użytkownicy, którzy posiadają już telewizor LG o takich samych wymaganiach, odnajdą się szczególnie szybko.

Dzięki wewnętrznemu procesorowi Quad Core można płynnie obsługiwać funkcje Smart TV
.

Interfejs USB-C

Podobnie jak LG Largo4k, LG Vivo również posiada interfejs USB-C. Dzięki temu możesz błyskawicznie podłączyć notebooki, tablety czy smartfony i odtwarzać treści. Ponieważ USB-C to połączenie przyszłości, zwłaszcza w segmencie komputerów i notebooków, jesteś z nim dobrze wyposażony na najbliższe lata.

lg_vivo-hu85ls_anschluesse
Mnogość interfejsów w LG Vivo.

Sprawdzone cechy

Podobnie jak w przypadku Largo4k, sprawdzone funkcje LG Vivo obejmują obliczenia międzyekranowe TruMotion, współdzielenie ekranu w postaci Miracast i innych funkcji WiFi, a także interfejs Bluetooth Out do przesyłania dźwięku do zewnętrznych głośników Bluetooth

Chociaż LG HU85LS posiada wewnętrzny głośnik stereo o mocy 2 x 3 W, to dla uzyskania dobrej jakości dźwięku zalecane jest zastosowanie zewnętrznego systemu surround lub soundbara. Ponieważ wiele głośników posiada Bluetooth, interfejs Bluetooth Out jest dobrym wyborem do połączenia.

Pierwszy wniosek

Jak na razie nie mieliśmy okazji przetestować LG Vivo. Ponieważ jednak udało nam się zbadać wiele projektorów LG, spodziewamy się dobrego wyniku. Parametry techniczne dają nam nadzieję na bardzo ciekawy projektor

Jeśli spojrzymy kilka lat wstecz, LG miało porównywalne urządzenie z Hecto, które było pierwszym tego typu urządzeniem w tym segmencie. Skoro od 2013 roku do dziś mieli wystarczająco dużo czasu na ulepszenia, to obraz będzie przekonujący. Do tego dochodzą oczywiście wszystkie nowe funkcje, które widzieliśmy w projektorach LG w ostatnich latach. Zdecydowanie czekamy na pierwszy test LG Vivo, aby przekonać się na własne oczy, jak się sprawuje. Będziemy trzymać rękę na pulsie!

Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy masz jeszcze inne pytania?

Chętnie doradzimy Ci również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam teraz swoje dane kontaktowe.