shutterstock_293221436_blue_box-b

Jak to zrobić

Instalacja projektorów w 5 krokach

Jak zamontować projektor tak szybko i łatwo, jak nigdy dotąd!

W naszym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o szybkiej instalacji projektora. Zainstaluj swój projektor do kina domowego, prezentacji lub szkoły w zaledwie 5 krokach. Szybko i łatwo!

Treść

Prawidłowe obliczanie odległości projekcji

Obiektyw projektora ma kluczowe znaczenie dla pozycjonowania i regulacji rozmiaru obrazu, ponieważ wpływa na odległość projekcji. Większość projektorów ma stały obiektyw, który wymaga określonej odległości od ekranu. Jednak większość projektorów ze stałym obiektywem oferuje elastyczny współczynnik projekcji, który umożliwia zmianę odległości między projektorem a ekranem.

pic_calculator-distance-removebg-preview

Projektory z wymiennymi obiektyw ami są jednak najbardziej wszechstronne. Oznacza to, że można wymieniać obiektywy, a tym samym dostosować projektor do indywidualnych okoliczności. W zależności od potrzeb można użyć obiektywu krótkoogniskowego lub teleobiektywu . Projektory te są szczególnie odpowiednie do użytku profesjonalnego w salach konferencyjnych, a także na uniwersytetach i w salach o dużych odległościach projekcji. Jednak w kinie domowym również sprawdzą się modele projektorów ze stałą optyką. W tym celu zalecamy montaż sufitowy na uchwycie do projektora.

Nasz kalkulator powierzchni projekcyjnej wykona wszystkie obliczenia za Ciebie: Wystarczy wybrać projektor i użyć kalkulatora powierzchni projekcyjnej, aby określić właściwą powierzchnię projekcyjną

Aby samodzielnie obliczyć odległość projekcji

Współczynnik projekcji można wykorzystać do określenia odległości i szerokości obrazu. Współczynnik wskazuje odległość, w jakiej należy ustawić projektor, aby uzyskać projekcję o szerokości 1 m.

Zakładając, że optyka projektora oferuje współczynnik projekcji 1,5 - 1,66:1, odległość 1,5 - 1,66 m jest potrzebna do uzyskania obrazu o szerokości 1 m.

Aby uzyskać szerokość obrazu 2 m, obliczamy 2 × 1,66 = 3,32. Wartość ta odpowiada największej odległości od ściany w metrach. Następnie obliczamy 2 × 1,5 = 3. Wartość ta odpowiada najmniejszej odległości między projektorem a ekranem. Możemy więc zmieniać odległość projektora w zakresie od 3 do 3,32 metra, aby uzyskać obraz o szerokości 2 metrów.

projektionsabstand-distance-nobubble
 • Projektory są dostępne zarówno z obiektywami stałymi, jak i wymiennymi
 • Projektor z wymiennym obiektywem jest droższy, ale znacznie bardziej elastyczny
 • Możesz obliczyć idealną odległość od ekranu za pomocą naszego kalkulatora powierzchni projekcyjnej lub po prostu obliczyć ją samodzielnie.

Instalacja ekranu projekcyjnego

Ponieważ ekran projektora zajmuje najwięcej miejsca, zalecamy zainstalowanie go w pierwszej kolejności. Najlepiej jest skorzystać z pomocy, aby bezproblemowo zainstalować go w wybranym miejscu. Z drugiej strony, instalację projektora można przeprowadzić samodzielnie.

leinwand_montage

W zależności od typu ekranu, można go zamontować na suficie lub na ścianie. Ekrany ręczne i ekrany z napędem silnikowym są zwykle montowane na zewnętrznych końcach po lewej i prawej stronie ekranu. W tym miejscu mocowane są wsporniki, do których później przykręcany jest ekran. Możesz użyć otworów na wsporniku jako szablonu do wiercenia i zrobić znak na ścianie lub suficie.

Narzędzia i narzędzia do tworzenia ikon

Do zamocowania płótna należy użyć dostarczonych kołków lub upewnić się, że używane kołki mają wystarczającą nośność dla płótna! Ekran ze stałą ramą jest mocowany do ściany jak rama obrazu. W zależności od modelu, mocowania mogą być umieszczone na całej szerokości ramy lub w wybranych punktach.

Instalacja projektora

Ustawienie projektora zależy w dużej mierze od zastosowanej optyki i technologii projekcji. Dlatego projektor musi być zawsze ustawiany indywidualnie, zwłaszcza jeśli ma być podwieszony pod sufitem. Tak zwana wartość offsetu odgrywa tutaj kluczową rolę. Wskazuje ona procentowe pionowe przesunięcie rzutowanego stożka światła od środka obrazu.

Na przykład wartość przesunięcia wynosząca 50 procent oznacza, że projektor musi być wyrównany z dolną krawędzią ekranu w celu uzyskania prostej projekcji.

Wartość przesunięcia wynosząca 0 procent oznacza, że projektor jest wyrównany ze środkiem ekranu, co zwykle ma miejsce w przypadku projektorów z dobrym przesunięciem obiektywu. W przypadku montażu na suficie, przesunięcie to musi być odpowiednio odzwierciedlone pionowo w dół, zwłaszcza jeśli projektor ma być tam zawieszony.

beamer_installation_offset-wert

Aby samodzielnie określić przesunięcie

Umieść projektor na podłodze w odległości od ściany niezbędnej do uzyskania żądanego rozmiaru obrazu. Teraz zmierz odległość od podłogi do dolnej krawędzi obrazu za pomocą linijki. W ten sposób określono już przesunięcie w pionie. Jeśli korzystasz z projektora o dobrych właściwościach przesunięcia obiektywu, przesunięcie nie ma znaczenia. Przesunięcie obiektywu kompensuje dużą część wysokości obrazu.

Projektor Icon na uchwycie ściennym
 • Aby uzyskać optymalne wyrównanie obrazu, projektor powinien osiągnąć temperaturę pokojową przed instalacją
 • Sprawdź przesunięcie projektora przed zamontowaniem go w pomieszczeniu
 • W przypadku projektorów z dobrym przesunięciem obiektywu w pionie przesunięcie nie ma znaczenia

Montaż uchwytu sufitowego projektora

W przypadku wysokich sufitów zalecamy uchwyty sufitowe do projektorów z regulacją wysokości. Te uchwyty sufitowe umożliwiają elastyczną regulację pionowej odległości od sufitu.

beamer-deckenhalterungen

Przy zwykłej wysokości sufitu wynoszącej ok. 2,4 metra i początku obrazu (górna krawędź) na wysokości ok. 2,2 metra, sztywny uchwyt sufitowy z odstępem 15 cm może być również używany do projektora LCD. Projektor DLP można zawiesić nieco wyżej, a ekran nieco niżej.

Do regulacji projektora należy mieć pod ręką jedną lub dwie poziomice. W ten sposób można określić i optymalnie dostosować nachylenie do przodu i na boki w tym samym czasie.

Projektory Icon do montażu na suficie
 • Wybierając uchwyt sufitowy, należy upewnić się, że projektor jest zainstalowany równolegle do górnej krawędzi widocznej powierzchni ekranu
 • Wybierz sztywny lub regulowany uchwyt sufitowy, w zależności od wysokości pomieszczenia
 • Wybierając uchwyt, upewnij się, że ma on wystarczającą nośność
 • Do precyzyjnej regulacji projektora należy użyć poziomicy

Wyrównaj i dostosuj obraz

Po zamontowaniu projektora na suficie można go podłączyć. Oprócz dostarczonego kabla zasilającego potrzebne będą kable do przesyłania obrazu i dźwięku z urządzenia odtwarzającego, takiego jak odtwarzacz Blu-ray lub notebook. Zazwyczaj do tego celu używany jest kabel HDMI. Jeśli nie masz pewności, jakich połączeń chcesz użyć, pomoże Ci nasz przewodnik zakupu dotyczący podłączania projektora.

Wyrównaj przesunięcie obiektywu

W zależności od wersji, funkcja lens shift oferuje możliwość przesuwania całego układu optycznego wewnątrz projektora. Podczas gdy projektor bez przesunięcia obiektywu musi być zawsze ustawiony dokładnie względem ekranu, urządzenie z przesunięciem obiektywu może być ustawione znacznie bardziej elastycznie. Przesunięcie obiektywu jest regulowane ręcznie lub za pomocą pilota zdalnego sterowania. Siła przesunięcia obiektywu różni się w zależności od projektora. Można jednak sformułować ogólne stwierdzenie: Projektory LCD mają średnio silniejsze przesunięcie obiektywu niż projektory DLP.

Przesunięcie obiektywu wpionie i w poziomie można łączyć tylko w ograniczonym zakresie. W przypadku jednoczesnego korzystania z poziomego i pionowego przesunięcia obiektywu oba te ustawienia ograniczają się wzajemnie i nie można osiągnąć maksymalnych wartości. Podczas próby ustawienia maksymalnych wartości obiektyw przyjmuje kształt znaku stopu, a nie prostokąta.

landing-lens-shift

Wartość przesunięcia obiektywu jest zawsze podawana od środka obiektywu. Oznacza to, że przy pionowym przesunięciu obiektywu wynoszącym np. +/-50%, obraz może być przesunięty w górę lub w dół o 50% wysokości obrazu od środka obrazu. To samo dotyczy poziomego przesunięcia obiektywu.

Ikona LensShift
 • Przesunięcie obiektywu znacznie upraszcza montaż sufitowy i wyrównanie projektora w pomieszczeniu
 • Pionowe i poziome przesunięcie obiektywu umożliwia elastyczne przesuwanie optyki
 • Obsługa jest elektroniczna lub ręczna, w zależności od modelu
keystone-korrektur_kl

Wykonaj korektę trapezu

Korekcja zniekształceń trap ezowych (zwana także korekcją trapezową) cyfrowo prostuje obraz na krawędziach. Jest to bardzo praktyczne, gdy projektor może być umieszczony tylko na nierównej powierzchni. Wartości korekcji geometrii obrazu różnią się w zależności od urządzenia. Standardowa wartość korekcji geometrii obrazu wynosi +/- 30°.

Istnieje kilka sposobów regulacji korekcji geometrii obrazu. Klasyczna metoda polega na naciśnięciu przycisku na powierzchni projektora. Nieco wygodniejsza jest regulacja za pomocą pilota zdalnego sterowania.

keystone-grafik_mit_ohne_de

Jeśli to możliwe, należy unikać korekcji zniekształceń trapezowych. Ponieważ jest to korekcja cyfrowa, zawsze ma ona negatywny wpływ na jakość obrazu. Widoczny obraz traci piksele. Na przykład rozdzielczość obrazu Full HD (1920 × 1080) szybko zmniejsza się do zaledwie około 1728 × 972 pikseli. Dlatego z korekcji geometrii obrazu należy korzystać ostrożnie.

Ikona zniekształcenia trapezowego
 • Korekcja zniekształceń trapezowych różni się w zależności od urządzenia i jest wykonywana ręcznie lub za pomocą pilota zdalnego sterowania
 • Dostępna jest pionowa i pozioma korekcja geometrii obrazu
 • Jeśli to możliwe, korekcja geometrii obrazu nie powinna być używana

Kalibracja kolorów i obrazu

Beamery zazwyczaj posiadają menu ustawień dla różnych ustawień kolorów i obrazu. Chociaż menu różnią się wizualnie w zależności od producenta, zasadniczo oferują podobne lub porównywalne ustawienia.

landing-kalibrierung-banner

Klasyczne ustawienia kolorów dla kina domowego to na przykład "Kino". W przypadku projektorów biznesowych używanych w salach konferencyjnych lub salach spotkań zalecamy ustawienie kolorów "Prezentacja" lub porównywalne ustawienie. Zmniejsza to wierność kolorów, ale zapewnia wysoką jasność. Optymalne dla jasnych pomieszczeń.

Z drugiej strony, należy unikać ustawienia obrazu "Jasny". Zapewnia ono maksymalną jasność, ale kosztem jakości obrazu. Samodzielna kalibracja nie osiągnie poziomu profesjonalnej kalibracji, ale może poprawić jakość obrazu. W tym celu należy użyć obrazów testowych. Odpowiedniego dostawcę można znaleźć za pomocą wyszukiwarki Google.

Wysokiej klasy kalibracja kolorów

Oprócz ustawień domyślnych, niektóre rzutniki oferują ustawienia zarządzania kolorami. W zależności od modelu dostępne jest menu kalibracji zgodne ze standardem ISF (Imaging Science Foundation) lub ISF ccc. Umożliwiają one zapisanie profili kolorów po skalibrowaniu projektora przez certyfikowany organ. W porównaniu do trybu konwencjonalnego, skalibrowany projektor zapewnia znacznie lepszą jakość obrazu.

Kalibracja ikony
 • Wstępnie ustawione profile kolorów w menu projektora są wystarczające do dobrego dopasowania kolorów i obrazu
 • Menu ISF ccc umożliwia kalibrację zgodnie ze standardem ISF
 • Obrazy testowe pomagają dostroić kalibrację

Co jest lepsze: tryb standardowy czy ekologiczny?

Ustawienie lampy ma wpływ na jakość obrazu. W większości przypadków można wybrać tryb normalny lub ekologiczny. W trybie normalnym osiągana jest pełna jasność. W przypadku jasnych pomieszczeń tryb ten jest zatem koniecznością. Jeśli możliwe jest zaciemnienie pomieszczenia, tryb Eco jest dobrą alternatywą. Moc światła jest zmniejszona, a obraz wydaje się nieco ciemniejszy. Ma to pozytywny wpływ na kontrast obrazu i wydłuża żywotność lampy projektora.

landing-eco-mode
Żarówka z ikoną
 • W trybie normalnym dla jasnych pomieszczeń osiągana jest pełna jasność projektora
 • Tryb Eco wydłuża żywotność lampy
 • Projektor jest znacznie cichszy w trybie Eco

Sterowanie projektorem: za pomocą pilota, AirPlay, Miracast, aplikacji lub Alexa

Projektionsfl_chen
wireless-nobubble
 • Uniwersalne piloty można zaprogramować dla projektorów
 • Apple AirPlay jest szczególnie popularnym rozwiązaniem do podłączania urządzeń iOS do projektora.
 • Projektory z WLAN często mogą być sterowane za pomocą aplikacji
Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy nadal masz otwarte pytania?

Chętnie doradzimy również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam swoje dane kontaktowe już teraz.