Kupić ścianę LED czy Videowall? Różnice i zalety

Chociaż na pierwszy rzut oka ściany LED i ściany wideo wydają się niemal synonimami w swojej funkcji, terminy te kryją w sobie zasadniczo różne technologie.

Najbardziej uderzające różnice tkwią w technologiach wykorzystywanych w poszczególnych systemach, w szczegółach projektowych i związanych z nimi specyfikacjach technicznych. To właśnie te niuanse stanowią podstawę szczególnych zalet, jakie ściany LED mogą mieć w porównaniu z innymi opcjami wyświetlania, takimi jak ściana wideo.

Treść

Technologia ścian LED

W przeciwieństwie do ścian wideo, które zazwyczaj wykorzystują panele LCD do generowania obrazów, ściany LED wykorzystują inne technologie emitujące światło. Należą do nich tak zwane SMD (Surface Mounted Device), IMD (Integrated Mounted Devices ) i technologia COB (Chip-on-Board).

Ta ostatnia charakteryzuje się znacznie wyższą jasnością, co jest szczególnie ważne w zastosowaniach digital signage, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

SMD (Surface Mounted Device):
W technologii SMD diody elektroluminescencyjne są zgrupowane w podstawowych kolorach czerwonym, niebieskim i zielonym i zainstalowane w małej obudowie. Poszczególne obudowy są następnie umieszczane na płycie nośnej i sklejane ze sobą. Taka konstrukcja chroni diody LED przed wpływami zewnętrznymi i umożliwia ich łatwą wymianę. Jednocześnie w obudowie można umieścić kable do diod LED podłączonych od góry.

IMD (Integrated Mounted Devices):
Podobnie jak w przypadku technologii SMD, diody LED w podstawowych kolorach czerwonym, niebieskim i zielonym są również instalowane w obudowie z technologią IMD. Różnica polega na tym, że w technologii IMD kilka grup diod LED (np. 4 lub 9) jest połączonych w jednej obudowie.

COB (Chip-on-Board):
W przypadku diod LED COB kilka chipów LED jest montowanych bezpośrednio na płytce nośnej. W przeciwieństwie do konwencjonalnego okablowania od góry, te diody LED są okablowane bezpośrednio od dołu, w procesie znanym jako "flip chip". Technologia montażu tych diod LED pozwala zrezygnować z konwencjonalnych obudów, które są powszechne w przypadku diod LED SMD i IMD. Technologia COB znacznie zmniejsza przestrzeń wymaganą dla poszczególnych pikseli. W rezultacie poszczególne piksele mogą być przesunięte bliżej siebie, co prowadzi do znacznego zmniejszenia odstępów między pikselami, a tym samym do wyższej rozdzielczości. Zwłaszcza w przypadku stosowania mini lub mikro diod LED, które są szczególnie małe, diody COB LED umożliwiają wyjątkowo małe odstępy między pikselami. Wreszcie, cienka powłoka z żywicy epoksydowej zwiększa wytrzymałość diod LED i znacznie poprawia poziom czerni bez uszczerbku dla trwałości kolorów.

led-walls-installation2_114291962
led-walls-installation1_114291926

Struktura ściany LED

Diody LED SMD, IMD i COB są montowane na modułach i łączone w tak zwane szafki. Szafki te można następnie łączyć ze sobą, tworząc powierzchnie o dowolnym rozmiarze, które są całkowicie bezszwowe i bezramowe. Ponadto moduły ścienne LED można stosunkowo swobodnie łączyć w indywidualne, kreatywne kształty ścian LED. Oznacza to, że można również konfigurować ściany LED w kształcie litery L lub zakrzywione, podczas gdy wyświetlacze ścian wideo oferują bardzo małą swobodę w zakresie indywidualnej konstrukcji ściany wideo.

Co jest lepsze - ściana LED czy Videowall?

Czy ściana LED jest lepsza od ściany wideo? To zależy w dużej mierze od danego obszaru zastosowania, dostępnej przestrzeni i budżetu projektu. Nasi eksperci produktowi odpowiedzą na wszystkie pytania podczas niezobowiązującego doradztwa w zakresie ścian LED i ścian wideo!

led-wall

Zalety ścian LED

  • brak ramek w ścianie LED
  • możliwość wyświetlania bardzo dużych obszarów z wysoką rozdzielczością w tym samym czasie
  • bardzo długa żywotność
  • bardzo wysoka jasność
  • możliwe indywidualne kształty
videowall

Zalety ścian wideo

  • najlepszy wybór do mniejszych pomieszczeń
  • łatwiejszy montaż
  • bardzo dobra jakość obrazu nawet przy bardzo małej odległości oglądania

Ściany LED: instalacja i montaż

W zależności od rozmiaru powierzchni ściany LED i modelu, montaż ściany LED jest stosunkowo prosty.

Jednak zawsze powinno być to wykonywane przez profesjonalistę, który posiada niezbędne narzędzia, a przede wszystkim wiedzę na temat instalacji i montażu ścian LED. Ponieważ ściany LED są również stosunkowo ciężkie, przed montażem należy również wziąć pod uwagę statykę lub maksymalną nośność powierzchni montażowej. Co więcej, instalacja ściany LED w trudno dostępnym miejscu, np. na wysokości kilku metrów, wymaga odpowiedniego sprzętu i bezpiecznego transportu.

Ztego powodu oferujemy kompleksową obsługę ścian LED: zajmujemy się planowaniem, dostawą i instalacją wybranej ściany LED . Skontaktuj się z naszymi ekspertami od ścian LED, aby uzyskać niezobowiązujące doradztwo!

Ściany LED: Są to wiodący producenci

Do wiodących producentów ścian LED należą Absen, Optoma i Samsung. Wszyscy producenci oferują ściany LED jako pojedyncze moduły i jako kompletne rozwiązania.

Samsung

Ściany LED Samsung

Ściany LED Samsung są bezkonkurencyjne pod względem jakości obrazu. Producent przenosi swoje doświadczenie i know-how z produkcji wysokiej jakości wyświetlaczy na ściany LED, które są produkowane z taką samą precyzją i dbałością o szczegóły. Jakość Samsung można rozpoznać od razu!

Optoma

Ściany LED Optoma

Optoma poświęciła się kompletnym rozwiązaniom ściennym LED. Chociaż producent oferuje również pojedyncze moduły, oferta kompletnych rozwiązań dla każdego obszaru zastosowań jest znacznie większa.

Absen

Ściany LED Absen

Absen oferuje ściany LED w każdym segmencie cenowym. W Absen znajdziesz zarówno podstawowe rozwiązania ścian LED, jak i wysoce profesjonalne ściany LED o wyjątkowej jakości obrazu i wykonania.

LG

Ściany LED LG

LG oferuje szeroką gamę kompletnych rozwiązań i pojedynczych modułów. Ściany LED LG są znane z bardzo długiej żywotności i wysokiej jakości wykonania.

Ściany LED: Obszary zastosowań

Ściany LED to wielkoformatowe powierzchnie wyświetlaczy cyfrowych, które mogą być używane niemal wszędzie tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca na instalację. Są one najczęściej używane do zewnętrznych lub wewnętrznychoznakowań cyfrowych. Dzieje się tak dlatego, że ogromne, bezszwowe powierzchnie przekazują komunikaty reklamowe bardziej imponująco niż jakiekolwiek inne medium.

Ściany LED to jednak nie tylko doskonały wybór dla digital signage. Ściany LED mogą być również wykorzystywane w salach konferencyjnych, hotelach i lobby do wyświetlania ważnych informacji dodatkowych lub towarzyszących. Wideokonferencje w salach konferencyjnych również nabierają zupełnie nowej jakości dzięki zastosowaniu ściany LED.

Ściany LED: kupić pojedyncze moduły czy kompletne rozwiązanie?

Zależy to od tego, do czego chcesz zainstalować ścianę LED i gdzie. Dostępna przestrzeń, a także rozmiar i kształt ściany LED są decydującymi czynnikami przy podejmowaniu decyzji.

Ściana LED kompletne rozwiązanie z nóżkami

Kompletne rozwiązania

Zazwyczaj zalecamy kompletne rozwiązanie LED Wall. Kompletne rozwiązania LED Wall obejmują wszystko, czego potrzebujesz do zainstalowania ściany LED, od poszczególnych modułów po odpowiedni system montażowy i kontrolery sprzętu i oprogramowania.

Pojedynczy moduł ściany LED dla rozwiązania ściany wideo

Poszczególne moduły

Zalecamy zakup pojedynczych modułów ściennych LED w przypadku planowania instalacji ściany LED o określonym, indywidualnym kształcie i rozmiarze. W takim przypadku przejmujemy pełną koncepcję, w tym planowanie, instalację i uruchomienie ściany LED na miejscu. Skontaktuj się z naszymi ekspertami ds. produktów, aby uzyskać niezobowiązujące doradztwo w zakresie ścian LED!

Warto zwrócić na to uwagę: Najważniejsze cechy LED Wall

Poniższe właściwości ściany LED nie tylko wpływają na jakość obrazu, ale mają również wpływ na to, czy ściana LED może być używana wewnątrz czy na zewnątrz . Właściwości strukturalne mają również wpływ na konserwację ściany LED.

To, jak wysoka musi być rozdzielczość obrazu ściany LED, zależy w dużej mierze od odległości oglądania. Ponieważ większość instalacji ścian LED wymaga większej odległości od widza do ściany LED, rozdzielczość obrazu Full HD jest zwykle wystarczająca.

Rozstaw pikseli to odległość między poszczególnymi diodami elektroluminescencyjnymi. Odległość podawana jest w milimetrach. Powszechnie stosowane są wartości od 1 do 16 milimetrów. Podobnie jak rozdzielczość obrazu, rozstaw pikseli ma duży wpływ na postrzeganą jakość obrazu w zależności od odległości oglądania. Im większa odległość oglądania, tym większy rozstaw pikseli można wybrać bez widoczności poszczególnych pikseli.

Jasność wyświetlacza lub ściany LED jest podawana w kandelach (cd) lub, w krajach anglojęzycznych, w nitach na metr kwadratowy. To, jak jasna musi być ściana LED, zależy od miejsca, w którym ma zostać zainstalowana. W bardzo jasno oświetlonych miejscach, zwłaszcza na zewnątrz, wartość kandeli lub nitów powinna być odpowiednio wyższa niż w przypadku ścian LED do użytku w pomieszczeniach. Podczas gdy jasność około 500 cd/m² jest wystarczająca do użytku wewnętrznego, zewnętrzne ściany LED powinny mieć wartości około 2000 cd/m².

Dobry kontrast ma kluczowe znaczenie dla wizualnego wpływu obrazu. Kontrast jest wyrażany jako stosunek. Im wyższy kontrast, tym silniejszy i bardziej atrakcyjny jest wyświetlany obraz. W przypadku ścian LED kontrast powinien wynosić co najmniej od czterech do pięciu cyfr.

Kąt widzenia odgrywa ważną rolę w ocenie jakości obrazu na ścianie LED. Szczególnie w płaszczyźnie poziomej, kąt widzenia powinien być jak największy, aby widz mógł zobaczyć wyświetlany obraz bez zniekształceń, nawet patrząc z boku pod kątem. Kąty widzenia od 150° do 170° są powszechne w przypadku ścian LED.

Diody LED są znane z bardzo długiej żywotności. Dlatego też 100 000 godzin pracy nie jest rzadkością w przypadku ścian LED. Jasność poszczególnych diod LED zmienia się tylko nieznacznie w czasie i jest rozłożona bardzo równomiernie na całym obrazie. Jakość obrazu pozostaje zatem niemal niezmienna, nawet przy użytkowaniu 24/7.

Klasy ochrony IP klasyfikują sprzęt elektryczny zgodnie z jego przydatnością do różnych obszarów zastosowań pod względem jakości ochrony przed zewnętrznymi wpływami środowiska lub wpływami osób trzecich. Klasa ochrony IP jest oznaczona kombinacją liter i cyfr. W przejrzystej tabeli zebraliśmy najpopularniejsze typy ochrony IP.

IP20
  • 2 - Ochrona przed ciałami stałymi o średnicy większej niż 12,55 mm
  • 0 - Brak ochrony przed wodą
IP21
  • 2 - Ochrona przed ciałami stałymi o średnicy większej niż 12,55 mm
  • 1 - Ochrona przed kapiącą wodą
IP31
  • 3 - Ochrona przed ciałami stałymi o średnicy większej niż 2,5 mm
  • 1 - Ochrona przed kapiącą wodą
IP40
  • 4 - Ochrona przed ciałami stałymi o średnicy większej niż 1,0 mm
  • 0 - Brak ochrony przed wodą
IP43
  • 4 - Ochrona przed ciałami stałymi o średnicy większej niż 1,0 mm
  • 3 - Ochrona przed strumieniem wody
IP54
  • 5 - Ochrona przed pyłem
  • 4 - Ochrona przed bryzgami wody
IP65
  • 6 - Pyłoszczelność
  • 5 - Ochrona przed strumieniami wody