Wraz z dalszym rozwojem komputerów Apple zmienił się nie tylko projekt, ale także łączność fantazyjnych urządzeń. Poniżej wyjaśniamy, jak w prosty sposób podłączyć projektory do komputerów Mac. Odpowiedni dla MacBook Pro, iMac, Mac Mini i MacBook Air.
Szybkie informacje - połączenia
Nasze zalecenia dotyczące produktów
Komputer Mac z podłączeniem DVI
Starsze 15-calowe MacBooki (z około 2008 roku), które były już dostępne w stylowej aluminiowej obudowie unibody, miały złącze DVI.
Wskazówka: z kolei starsze 13-calowe MacBooki są wyposażone w port Mini-DVI. Przypomina on port Thunderbolt stosowany jeszcze w niektórych Macach. Jego forma przez lata prawie się nie zmieniła. Należy użyć przejściówki z mini-DVI na HDMI lub kabla mini-DVI do HDMI. Apple oferuje jednak głównie przejściówki z Mini-DVI na DVI, z których żadna nie obsługuje wyjścia audio. Złącza DVI, Mini-DVI i Mini-DisplayPort są przeznaczone wyłącznie do przesyłania obrazu.
Mac ze złączem Mini DisplayPort
Od 2010 roku połączenia DVI i Mini-DVI zostały zastąpione przez połączenie Mini-DisplayPort. Mini-DisplayPort wygląda podobnie do złącza Mini-DVI. Jednak złącze Mini-DisplayPort obsługuje tylko wyjście obrazu.
Oto jak: Potrzebujesz przejściówki mini DisplayPort na VGA lub przejściówki mini DisplayPort na DVI. Możesz również uzyskać te adaptery jako oryginalne adaptery od Apple.






Wskazówka: wygodniejsza i tańsza jest przejściówka z mini DisplayPort na HDMI, np. firmy HAMA.
Zaleta: w przypadku sygnału cyfrowego musisz dostosować się tylko raz. Jeśli używasz adaptera Mini-DisplayPort do DVI, zwykle musisz dostosować dwa razy do DVI, a następnie do HDMI.
Mac z portem Thunderbolt
Z czasem urządzenia Mac były stopniowo wyposażane w nowoczesne złącze Thunderbolt. Najważniejszą innowacją była możliwość przesyłania dźwięku. Ponadto nowe złącze obsługiwało również transfer danych. Dzięki tej funkcji zastąpiło ono w urządzeniach Apple złącze Fire Wire. Apple oficjalnie wprowadziło port Thunderbolt w 2011 roku. Współczynnik kształtu został przejęty od Mini-DisplayPort.


Oto jak: jeśli użyjesz adaptera Thunderbolt lub Mini DisplayPort-na-HDMI, możesz skierować dźwięk przez HDMI do telewizora lub amplitunera AV. To dobre rozwiązanie dla kina domowego lub prezentacji wideo. Można też użyć tego rozwiązania do przesyłania dźwięku z komputera Mac bezpośrednio do projektora. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy Twój projektor jest wyposażony w głośniki.
Wskazówka: Połączenie Thunderbolt na bazie złącza Mini-DisplayPort przetrwało do dziś i jest nadal stosowane w MacBookach (do 2015 roku), Mac Book Air (obecnie - 2018) i Mac Mini (obecnie). Jeśli więc chcemy podłączyć np. projektor do MacBooka Air, to nadal potrzebujemy przejściówki.
Gniazdo w MacBooku, iMacu i Macu Mini jest takie samo jak Mini DisplayPort. Jest jednak teraz oznaczone symbolem błyskawicy.
Komputer Mac z podłączeniem HDMI
W 2012 roku Apple zaczęło wyposażać nowe MacBooki i Mac Mini w port HDMI. Dzięki temu Apple zrobiło krok dalej w kierunku lepszej kompatybilności urządzeń.
Wskazówka: zarówno modele MacBook Pro z HDMI, jak i Mac Mini oferują oprócz portu HDMI jeden lub dwa porty Thunderbolt. Oprócz wyjścia graficznego dla drugiego monitora można je wykorzystać do podłączenia zewnętrznego dysku twardego. Port HDMI jest nadal używany w Macu Mini, natomiast został zniesiony w MacBooku i MacBooku Pro
Mac z USB-C (Thunderbolt 3)
Obecny port wideo w urządzeniach Apple to USB-C lub znany również jako Thunderbolt 3. Wraz z kurczącymi się obudowami Maców, port ten stał się również mniejszy. To również wyjaśnia związane z konstrukcją pominięcie interfejsu HDMI.




Oto jak to działa: jeśli chcesz podłączyć nowy Mac do projektora, potrzebujesz adaptera USB-C do HDMI.
Wskazówka: od 2016 roku Apple stawia wyłącznie na interfejs USB-C w MacBook Pro (2x lub 4x USB-C). Jest on obecnie używany do zasilania, przesyłania danych, obrazu i dźwięku.
Podłączenie komputera Mac przez sieć WLAN
Oczywiście można też podłączyć bezprzewodowo do projektora komputer Mac.
Wskazówka: innym rozwiązaniem bezprzewodowym jest dekoder Apple TV. Poprzez AirPlay nawiązuje on połączenie z projektorem i odzwierciedla widok pulpitu MacBooka, iMaca lub Maca Mini (screen mirroring). Znajdujące się w pobliżu sieci WLAN mogą mieć negatywny wpływ na jakość transmisji. Dlatego zalecamy przewodowe połączenie między komputerem Mac a projektorem.
Siła transmisji przez WLAN jest zwykle zbyt mała dla projektorów. Zwykle nie wystarcza to do transmisji wideo, ale jest wystarczające do prezentacji z tekstem i obrazami.