mac-beamer-thunderbold-b-big

Jak to zrobić

Wystarczy podłączyć projektor do komputera Mac

Najszybsze rozwiązanie dla komputerów MacBook i iMac!

Wraz z dalszym rozwojem komputerów Apple, zmienił się nie tylko ich design, ale również łączność tych wymyślnych urządzeń. Poniżej wyjaśniamy, jak łatwo podłączyć projektor do komputera Mac. Odpowiedni dla komputerów MacBook Pro, iMac, Mac Mini i MacBook Air.

Treść

Szybkie informacje - Połączenia

projektor-nobubble

Projektory

Projektor posiada co najmniej jedno złącze VGA. Inne możliwe wejścia to DVI, HDMI lub DisplayPort.

pc-mac-nobubble

Połączenia Mac

Starsze modele komputerów Mac (około 2008 roku) są zwykle wyposażone w interfejs DVI lub Mini-DVI, a od 2010 roku w Mini-DisplayPort. Nowsze urządzenia (mniej więcej od 2013 roku) obsługują już nowoczesny protokół Thunderbolt. I mają odpowiednie gniazdo

usb-nobubble

Pasujące kable i adaptery

Istnieje odpowiedni kabel lub adapter dla prawie każdej kombinacji projektorów. Apple lub dostawcy zewnętrzni mają gotowe przejściówki dla każdej kombinacji. Często używanymi przejściówkami są HDMI-Thunderbolt i VGA-Thunderbolt.

Nasze rekomendacje dotyczące produktów

Mac z połączeniem DVI

Starsze 15-calowe MacBooki (z około 2008 roku), które były już dostępne w stylowej aluminiowej obudowie unibody, miały złącze DVI.

mac-beamer-dvi

Działa to w następujący sposób: Albo używasz adaptera DVI-HDMI i podłączasz tam kabel HDMI . Można też użyć kabla DVI-HDMI. W drugim przypadku nie będzie potrzebny żaden dodatkowy kabel. W przypadku rzutników lub monitorów ze złączem DVI wystarczy konwencjonalny kabel DVI.

Wskazówka: Z drugiej strony, starsze 13-calowe MacBooki są wyposażone w port Mini-DVI. Przypomina on port Thunderbolt nadal używany w niektórych komputerach Mac. Jego forma praktycznie nie zmieniła się na przestrzeni lat. Należy użyć przejściówki z mini-DVI na HDMI lub kabla mini-DVI na HDMI. Apple oferuje jednak głównie przejściówki z mini-DVI na DV I, z których żadna nie obsługuje wyjścia audio. Złącza DVI, Mini-DVI i Mini-DisplayPort są przeznaczone wyłącznie do przesyłania obrazu.

Mac ze złączem Mini DisplayPort

Od 2010 roku złącza DVI i Mini-DVI zostały zastąpione przez złącze Mini-DisplayPort. Mini-DisplayPort wygląda podobnie do złącza Mini-DVI. Jednak złącze Mini-DisplayPort obsługuje tylko wyjście obrazu.

Oto jak to zrobić: Potrzebna jest przejściówka z Mini-DisplayPortna VGA lub z Mini-DisplayPort na DVI. Przejściówki te można również uzyskać jako oryginalne przejściówki od Apple.

mac-beamer-mini-displayport-vga-big
mac-beamer-mini-displayport-dvi-big
mac-beamer-mini-displayport-hdmi

Wskazówka: Adapter mini DisplayPort do HDMI, taki jak ten od HAMA, jest wygodniejszy i tańszy.

Zaleta: W przypadku sygnału cyfrowego wystarczy dostosować tylko raz. Jeśli używasz adaptera Mini-DisplayPort do DVI, zwykle musisz dostosować dwa razy do DVI, a następnie do HDMI.

Mac z portem Thunderbolt

Z czasem urządzenia Mac były stopniowo wyposażane w nowoczesne złącze Thunderbolt. Najważniejszą innowacją była możliwość przesyłania dźwięku. Ponadto nowe złącze obsługiwało również transfer danych. Dzięki tej funkcji zastąpiło ono w urządzeniach Apple złącze Fire Wire. Apple oficjalnie zaprezentowało port Thunderbolt w 2011 roku. Współczynnik kształtu został przejęty od Mini-DisplayPort.

mac-beamer-thunderbold-big

Oto jak to zrobić: Jeśli używasz adaptera Thunderbolt lub Mini DisplayPort-to-HDMI, możesz skierować dźwięk przez HDMI do telewizora lub amplitunera AV. Jest to dobre rozwiązanie do kina domowego lub prezentacji wideo. Można również użyć tego rozwiązania do przesyłania dźwięku z komputera Mac bezpośrednio do projektora. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy projektor jest wyposażony w głośniki.

Wskazówka: Połączenie Thunderbolt na bazie złącza Mini-DisplayPort przetrwało do dziś i nadal jest używane w MacBookach (do 2015 r.), Mac Book Air (obecnie - 2018 r.) i Mac Mini (obecnie). Jeśli więc chcesz podłączyć np. projektor do MacBooka Air, nadal potrzebujesz przejściówki.

Gniazdo w MacBooku, iMacu i Macu Mini jest takie samo jak Mini DisplayPort. Jest jednak teraz oznaczone symbolem błyskawicy.

Komputer Mac ze złączem HDMI

W 2012 roku Apple zaczęło wyposażać nowe MacBooki i Mac Mini w port HDMI. Dzięki temu Apple zrobiło krok w kierunku lepszej kompatybilności urządzeń.

mac-beamer-hdmi

Oto jak to działa: Aby podłączyć komputer Mac do projektora, wystarczy kabel HDMI.

Wskazówka: Zarówno modele MacBook Pro z HDMI, jak i Mac Mini oferują jeden lub dwa porty Thunderbolt oprócz portu HDMI. Oprócz wyjścia graficznego dla drugiego monitora, można go również użyć do zewnętrznego dysku twardego. Port HDMI jest nadal używany w Mac Mini, podczas gdy został zniesiony w MacBooku i MacBooku Pro

Mac z portem USB-C (Thunderbolt 3)

Obecny port wideo w urządzeniach Apple to USB-C lub znany również jako Thunderbolt 3. Wraz ze zmniejszającymi się obudowami komputerów Mac, port ten również stał się mniejszy. Wyjaśnia to również związane z konstrukcją pominięcie interfejsu HDMI.

mac-beamer-usbc-kabel-big
mac-beamer-mini-displayport-vga-big (1)

Oto jak to działa: Jeśli chcesz podłączyć nowego Maca do projektora, potrzebujesz przejściówki z USB-C na HDMI.

Wskazówka: Od 2016 r. Apple polega wyłącznie na interfejsie USB-C w MacBookach Pro (2x lub 4x USB-C). Jest on obecnie wykorzystywany do zasilania, transmisji danych, obrazu i dźwięku.

Podłącz komputer Mac bezprzewodowo

Oczywiście można również podłączyć komputer Mac bezprzewodowo do projektora.

Ikona Airplay

Apple Airplay

Jest to prawdopodobnie najłatwiejsza metoda, jeśli projektor obsługuje AirPlay.

  • Upewnij się, że komputer Mac i projektor znajdują się w tej samej sieci Wi-Fi
  • Kliknij ikonę Air Play (prostokąt z trójkątem na dole) na pasku menu komputera Mac
  • Wybierz projektor z listy dostępnych urządzeń
  • Ekran powinien być teraz wyświetlany na projektorze
Apple TV

Apple TV

Jeśli projektor nie obsługuje funkcji AirPlay, można użyć Apple TV w celu udostępnienia funkcji AirPlay:

  • Podłącz Apple TV do projektora
  • Upewnij się, że zarówno komputer Mac, jak i Apple TV są podłączone do tej samej sieci Wi-Fi
  • Wykonaj te same czynności, co w przypadku korzystania z funkcji AirPlay
Ikona Połączenie między urządzeniami

Bezprzewodowe systemy prezentacji

Niektóre projektory mogą nie obsługiwać połączeń bezprzewodowych przez AirPlay. W takim przypadku można użyć bezprzewodowego adaptera wyświetlacza. Urządzenia te mogą przesyłać sygnały HDMI za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego.

  • Podłącz bezprzewodowy adapter wyświetlacza do projektora
  • Upewnij się, że komputer Mac i karta znajdują się w tej samej sieci Wi-Fi
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, aby nawiązać połączenie

Nasze rekomendacje produktów do prezentacji bezprzewodowej:

barco_clickshare_conference_cx-30_2d_0002

Barco ClickShare

Barco ClickShare zapewnia łatwe bezprzewodowe połączenie między komputerem Mac a projektorem. Podłącz przycisk ClickShare do portu USB komputera Mac i podłącz jednostkę bazową Click Share do projektora. Następnie można wyświetlać treści z komputera Mac na projektorze. Funkcja udostępniania ekranu pozwala wielu użytkownikom na wyświetlanie treści w tym samym czasie. ClickShare to praktyczne rozwiązanie na spotkania i sesje szkoleniowe.
BenQ InstaShow WDC10C

BenQ InstaShow

BenQ InstaShow umożliwia łatwe bezprzewodowe połączenie komputera Mac z projektorem. Jednostka bazowa łączy się z projektorem, a przycisk podłącza się do portuUSB-C lub HDMI komputera Mac. Nie są wymagane żadne dodatkowe instalacje. Treści mogą być wyświetlane bezprzewodowo i w wysokiej jakości na projektorze. InstaShow obsługuje również udostępnianie ekranu dla wielu użytkowników. Jest to idealne rozwiązanie do sal konferencyjnych i lekcyjnych, ponieważ pozwala uniknąć plątaniny kabli i umożliwia płynną prezentację.
Airtame-2-Wireless-Mirror-Screen-HDMI-Dongle

Bezprzewodowy ekran lustrzany Airtame 2

Airtame 2 jest podłączony i zasilany przez port HDMI projektora. Aplikacja Airtame umożliwia bezprzewodowe połączenie z komputerem Mac. Treści mogą być kopiowane do projektora w wysokiej jakości i bez opóźnień. Obsługuje rozdzielczość Full HD i oferuje takie funkcje jak podział ekranu. Sterowanie odbywa się za pomocą przyjaznego dla użytkownika interfejsu i aplikacji Airtame. Airtame 2 to praktyczne rozwiązanie do udostępniania treści na projektorach.

Nasze rekomendacje dotyczące produktów

kachel_kabel_connectivity

Kable i łączność

Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy nadal masz otwarte pytania?

Chętnie doradzimy również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam swoje dane kontaktowe już teraz.