mac-beamer-thunderbold-b-big

How-To

Wystarczy podłączyć projektory do komputera Mac

Najszybsze połączenie dla MacBooka i iMaca!

Wraz z dalszym rozwojem komputerów Apple zmienił się nie tylko projekt, ale także łączność fantazyjnych urządzeń. Poniżej wyjaśniamy, jak w prosty sposób podłączyć projektory do komputerów Mac. Odpowiedni dla MacBook Pro, iMac, Mac Mini i MacBook Air.

Treść

Szybkie informacje - połączenia

projektor-nobubble

Projektory

Projektory posiadają co najmniej jedno złącze VGA. Inne możliwe wejścia to DVI, HDMI lub DisplayPort.

pc-mac-nobubble

Połączenia Mac

Starsze modele komputerów Mac (ok. od 2008 roku) wyposażone są zazwyczaj w interfejs DVI lub Mini-DVI, od 2010 roku w Mini-DisplayPort. Nowsze urządzenia (ok. od 2013 roku) obsługują już nowoczesny protokół interfejsu Thunderbolt. I mają odpowiednie gniazdo

usb-nobubble

Pasujące kable i adaptery

Do prawie każdej kombinacji projektora i komputera Mac można znaleźć odpowiedni kabel lub adapter. Apple lub dostawcy zewnętrzni mają gotowe adaptery dla każdej kombinacji. Często używane przejściówki to HDMI-to-Thunderbolt i VGA-to-Thunderbolt.

Nasze zalecenia dotyczące produktów

Komputer Mac z podłączeniem DVI

Starsze 15-calowe MacBooki (z około 2008 roku), które były już dostępne w stylowej aluminiowej obudowie unibody, miały złącze DVI.

Adapter DVI do HDMI

W ten sposób to działa: Albo używasz przejściówki z DVI na HDMI i podłączasz tam kabel HDMI . Albo używasz kabla DVI-to-HDMI. W drugim przypadku nie będzie potrzebny żaden dodatkowy kabel. W przypadku beamerów lub monitorów ze złączem DVI wystarczy zwykły kabel DVI.

Wskazówka: z kolei starsze 13-calowe MacBooki są wyposażone w port Mini-DVI. Przypomina on port Thunderbolt stosowany jeszcze w niektórych Macach. Jego forma przez lata prawie się nie zmieniła. Należy użyć przejściówki z mini-DVI na HDMI lub kabla mini-DVI do HDMI. Apple oferuje jednak głównie przejściówki z Mini-DVI na DVI, z których żadna nie obsługuje wyjścia audio. Złącza DVI, Mini-DVI i Mini-DisplayPort są przeznaczone wyłącznie do przesyłania obrazu.

Mac ze złączem Mini DisplayPort

Od 2010 roku połączenia DVI i Mini-DVI zostały zastąpione przez połączenie Mini-DisplayPort. Mini-DisplayPort wygląda podobnie do złącza Mini-DVI. Jednak złącze Mini-DisplayPort obsługuje tylko wyjście obrazu.

Oto jak: Potrzebujesz przejściówki mini DisplayPort na VGA lub przejściówki mini DisplayPort na DVI. Możesz również uzyskać te adaptery jako oryginalne adaptery od Apple.

Adapter Mini DisplayPort do VGA
Adapter Mini DisplayPort do DVI
adapter Mini DisplayPort do HDMI

Wskazówka: wygodniejsza i tańsza jest przejściówka z mini DisplayPort na HDMI, np. firmy HAMA.

Zaleta: w przypadku sygnału cyfrowego musisz dostosować się tylko raz. Jeśli używasz adaptera Mini-DisplayPort do DVI, zwykle musisz dostosować dwa razy do DVI, a następnie do HDMI.

Mac z portem Thunderbolt

Z czasem urządzenia Mac były stopniowo wyposażane w nowoczesne złącze Thunderbolt. Najważniejszą innowacją była możliwość przesyłania dźwięku. Ponadto nowe złącze obsługiwało również transfer danych. Dzięki tej funkcji zastąpiło ono w urządzeniach Apple złącze Fire Wire. Apple oficjalnie wprowadziło port Thunderbolt w 2011 roku. Współczynnik kształtu został przejęty od Mini-DisplayPort.

Adapter Mini DisplayPort do HDMI

Oto jak: jeśli użyjesz adaptera Thunderbolt lub Mini DisplayPort-na-HDMI, możesz skierować dźwięk przez HDMI do telewizora lub amplitunera AV. To dobre rozwiązanie dla kina domowego lub prezentacji wideo. Można też użyć tego rozwiązania do przesyłania dźwięku z komputera Mac bezpośrednio do projektora. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy Twój projektor jest wyposażony w głośniki.

Wskazówka: Połączenie Thunderbolt na bazie złącza Mini-DisplayPort przetrwało do dziś i jest nadal stosowane w MacBookach (do 2015 roku), Mac Book Air (obecnie - 2018) i Mac Mini (obecnie). Jeśli więc chcemy podłączyć np. projektor do MacBooka Air, to nadal potrzebujemy przejściówki.

Gniazdo w MacBooku, iMacu i Macu Mini jest takie samo jak Mini DisplayPort. Jest jednak teraz oznaczone symbolem błyskawicy.

Komputer Mac z podłączeniem HDMI

W 2012 roku Apple zaczęło wyposażać nowe MacBooki i Mac Mini w port HDMI. Dzięki temu Apple zrobiło krok dalej w kierunku lepszej kompatybilności urządzeń.

mac-beamer-hdmi

Oto jak: aby podłączyć komputer Mac do projektora, wystarczy kabel HDMI.

Wskazówka: zarówno modele MacBook Pro z HDMI, jak i Mac Mini oferują oprócz portu HDMI jeden lub dwa porty Thunderbolt. Oprócz wyjścia graficznego dla drugiego monitora można je wykorzystać do podłączenia zewnętrznego dysku twardego. Port HDMI jest nadal używany w Macu Mini, natomiast został zniesiony w MacBooku i MacBooku Pro

Mac z USB-C (Thunderbolt 3)

Obecny port wideo w urządzeniach Apple to USB-C lub znany również jako Thunderbolt 3. Wraz z kurczącymi się obudowami Maców, port ten stał się również mniejszy. To również wyjaśnia związane z konstrukcją pominięcie interfejsu HDMI.

Kabel USB-C
Adapter Mini DisplayPort do VGA

Oto jak to działa: jeśli chcesz podłączyć nowy Mac do projektora, potrzebujesz adaptera USB-C do HDMI.

Wskazówka: od 2016 roku Apple stawia wyłącznie na interfejs USB-C w MacBook Pro (2x lub 4x USB-C). Jest on obecnie używany do zasilania, przesyłania danych, obrazu i dźwięku.

Podłączenie komputera Mac przez sieć WLAN

Oczywiście można też podłączyć bezprzewodowo do projektora komputer Mac.

mac-beamer-wlan

Oto jak to działa: do tego potrzebne jestrozwiązanie bezprzewodoweoferowane osobno przez wielu producentów. Na przykład zalecane jest rozwiązanie programowe Easy MP firmy Epson. Oprogramowanie to wystarczy zainstalować na komputerze Mac. Aby oprogramowanie Easy MP mogło komunikować się z projektorem firmy Epson, musi on mieć zintegrowany interfejs WLAN lub być doposażony w adapter bezprzewodowy, taki jak Epson ELPAP10.

Wskazówka: innym rozwiązaniem bezprzewodowym jest dekoder Apple TV. Poprzez AirPlay nawiązuje on połączenie z projektorem i odzwierciedla widok pulpitu MacBooka, iMaca lub Maca Mini (screen mirroring). Znajdujące się w pobliżu sieci WLAN mogą mieć negatywny wpływ na jakość transmisji. Dlatego zalecamy przewodowe połączenie między komputerem Mac a projektorem.

Siła transmisji przez WLAN jest zwykle zbyt mała dla projektorów. Zwykle nie wystarcza to do transmisji wideo, ale jest wystarczające do prezentacji z tekstem i obrazami.

Nasze zalecenia dotyczące produktów

Tobias Berg i Oliver Stenzel - osoby kontaktowe w dziale zakupów i sprzedaży - piszą na szybie

Czy mają Państwo inne pytania?

Chętnie doradzimy Ci również osobiście - czekamy na Twój telefon lub e-mail! Jeśli wolisz, abyśmy oddzwonili do Ciebie bezpłatnie, po prostu zostaw nam teraz swoje dane kontaktowe.